„МЕ СИЛУВАШЕ КОГА ИМАВ 15 ГОДИНИ, УСТАТА СМРДИ НА Кромид И ТУТУН“: Завршила во харемот РОБУВАЈЌИ на најмоќниот човек

Исповедта на робинката на Гадафи која била во неговиот харем ја шокирала јавноста, а покрај неа робови биле и други девојки.

„МЕ СИЛУВАШЕ КОГА ИМАВ 15 ГОДИНИ, УСТАТА СМРДИ НА Кромид И ТУТУН“: Завршила во харемот РОБУВАЈЌИ го најмоќниот човек

Исповед на робот на Гадафи, Фото: EC HANDOUT / ČTK / Profimedia

Сè почесто имаме можност да ги слушнеме исповедите на девојките и жените кои некогаш биле во харем, а нивните искуства се повеќе од трауматични. Додека една белграѓанка се соочувала со неверојатни ситуации во харемот во Дубаи Марина од Смедеревска Паланка објаснила зошто никогаш нема да се врати во Србија од богатиот Дубаи .

Во морето од трауматични признанија, француски новинар објави книга со сведоштва на жени кои биле принудени да влезат во харемот на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи .

Моамер Гадафи
Фотографија на Моамер Гадафи : Shutterstock

Книгата ги содржи болните искуства на жените кои ја имале несреќата да го фатат окото на Гадафи, бидејќи биле неверојатно убави. Сепак, убавината за нив беше билет за пеколот. Млади и убави, тие беа киднапирани, тепани, понижувани и силувани од либискиот лидер Моамер ел Гадафи .

Козан, новинарка на францускиот весник „Монд“, ги собра сведочењата на жените кои биле принудени да бидат дел од харемот на Гадафи во книгата „Плен: во харемот на Гадафи“.

“Бев многу возбуден бидејќи требаше да го видам Моамер Гадафи во живо. Срцето диво ми чукаше. Училиштето ме избра мене да му подарам букет цвеќе. Сè се случи брзо. Му ги дадов цвеќињата, му ја бакнав раката и се поклонив и Гадафи тапкаше по главата“, изјави таа за француската новинарка Сораја.

Моамер Гадафи
Моамер Гадафи фотографија: Profimedia

Ја натера да го погледне во очи, а потоа и рече: „Јас сум твојот татко и твојот брат. И ти ќе ми бидеш љубовник. Ќе останеш со мене засекогаш“.

Освен Сораја, во харемот имало и други жени кои ја делеле истата судбина, а нивната улога била да ја задоволат големата сила – Гадафи. За да го издржи темпото што си го наметна, Гадафи наводно земал вијагра, а имал секс и до четири пати на ден.

Несреќната Сораја рече дека го мрази и неговиот здив кој мириса на лук, тутун и виски . Таа истакна дека тој бил садист, и дека ги малтретирал на сите можни начини, како и дека ја силувал кога имала само 15 години.

Моамер Гадафи
Моамер Гадафи фотографија: Profimedia

Тоа беше една од моите најболни истраги“, вели новинарот.

Според неа, харемот се наоѓал во подрумот на неговата резиденција, а во него биле и становите во кои престојувале несреќните девојки.

“Тие жени беа принудени да се појават пред него во долна облека, тој можеше да дојде во секое време од денот или ноќта. Тие беа силувани, тепани, изложени на најлошите видови на сексуално понижување. За Гадафи силувањето беше оружје … начин на доминација над другите – жените, очигледно, затоа што беше лесно, но и мажите, со тоа што ги поседуваат своите сопруги и ќерки“, објаснува новинарот.

Кога накратко ја напуштил Либија, го придружувал дел од неговиот харем, особено Мабрука Шериф, жена која секогаш била покрај него. Таа беше задолжена да го „снабди“ со млади жени, а понекогаш и со млади мажи.

Кога дошла во Париз, нејзината главна задача била да регрутира млади жени за да ги врати во Либија. За време на нејзиниот престој во Париз, таа ќе престојува во еден многу престижен хотел на Шанзелизе.

Сораја рече и дека Гадафи ги прекршил сите правила на муслиманската вероисповед. Никогаш не се молел, пушел и пиел алкохол.

Рекла и дека тој верува во црна магија, а освен тоа наводно бил зависен и од пластична хирургија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа