Две млади девојчиња се тепаа пред пекара во мугрите: „Ку’во се еб’ш за 20 евра“

Две млади девојчиња се тепаа пред пекара во мугрите: „Уф, јадеш за 20 евра“

ДВЕ девојки, 18-годишна и 19-годишна се прогласени за виновни и осудени за жестока пресметка откако се вратиле од ноќно излегување околу 6.30 часот.

Според судиската пресуда деновиве се се случило кон средината на ноември минатата година пред Пекарница Европа во Нова Градишка. Девојките во алкохолизирана состојба го нарушувале јавниот ред и мир на јавно место, судот утврди и потсети дека 18-годишната девојка дувала 1,28 промили, а 19-годишната 0,28 промили.

„Големо викајќи употребуваа погрдни зборови и пцовки од двете страни: Мајко ти моча, една обична кучка, една курва, јадеш за 20 евра, види како изгледаш прасенце“, стои во пресудата која додава и дека неколку пати си повторувале навреди, пренесува Даница.хр . 

После тоа, како што е наведено во пресудата, тие влегле во физичка пресметка, фаќајќи се со раце за врат и коса и удирајќи се неколку пати по главата и телото. 18-годишната девојка имала видливи повреди во вид на гребаници по лицето и вратот, додека 19-годишната не, заклучил судијата.

И двајцата беа осудени на парична казна од 500 куни. Тие мора да платат и 120 куни за прекршочни трошоци и 80 куни за трошоци за алкотест на полицијата. Вкупно, значи, по 700 куни, односно околу 93 евра. Пресудата е правосилна и може да се обжали во рокот пропишан со закон.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа