Бејта: Груби е тенеќе кое прави поделба во ДУИ

Бејта го нарече Груби „тенеќија“ која прави поделби во ДУИ

Во телевизистко интервју на Алсат М телевизија, членот на ДУИ и еден од таканаречената „огнена група“ Невзат Бејта, упати сериозни обвинувања против политичкиот субјект на кој му припаѓа ДУИ, како и против неговите сопартијци, претседателот на Собранието Талат Џафери и првиот вицепремиер на Владата, Артан Груби.

Тој го обвини претседателот на Собранието Талат Џафери дека е во коалиција со Арбен Таравар од 2017 година.

–  –

„Што се однесува до соработката на ДУИ со Арбен Таравари, соработката е тајна од 2017 година и координатор беше Талат Џафери. Талат Џафери се мобилизираа и создаде свои структури за да ме елиминираат од Гостивар и му помогнаа на Арбен Таравари на локалните избори “, изјави Бејта во емисијата „200“ на ТВ Алсат.

Запрашан за изјавата на Али Ахмети дека не го дава Груби, во стилот на негов неодамнешен гаф, дека е градоначалник од 24 карати, беше прашан, колку карати е Артан Груби, дали е 24 карати?

– Не се мери со карати што се мерат металите, тој е метал што нема карати и да имаше карати ќе беше подобар тогаш немаше да направи поделби во ДУИ. А тие што немаат карати се железо, тие што имаат карати се благородни метали“, изјави Бејта.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа