„ОВА Е ВОЈНА НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ЈА ЗАГУБИ! Чанак за посетата на Украина, застрашувачки сцени и разговори: Му падна бомба пред очи!

Ненад Чанак остана во Украина, а приказните со кои се врати се исклучително фасцинантни.

Тој гостуваше во емисијата „Црвен картон“ каде ја опиша комплетната слика, како и целите на Русија и Украина, велејќи дека Украина повеќе не се грижи за нервозата, туку оди кон завршување на војната во нејзина корист.

Прво се осврна на престојот во Украина, како и што заклучил од него.

– Првпат бев во Украина, од почетокот на војната, во јуни. И сега бев пред неколку недели, и ситуацијата е подобра и полоша. Подобро е во таа смисла бидејќи луѓето ја прифатија новата реалност. Кога бев таму во јуни, можеше да се види скриената, но присутна вознемиреност и паника. Немаше гориво на пумпите . Сега нема такво нешто, луѓето се снаоѓаат, гледате дека се тоа се околности, и тие живеат, нема ограничувања за гориво на пумпите. Тоа е подобриот дел од приказната – започна Чанак, а потоа продолжи:

02:35 часот

ОВА Е ВОЈНА НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ИЗГУБИ! Чанак за посетата на Украина, застрашувачки сцени и разговори: Му падна бомба пред очи!

– И полошо е што во јуни беше јасно дека таму каде што беше руската армија, има војна и имате линија на фронтот. Таму каде што се повлекоа, таму имавте се што за жал имавме можност да видиме овде, опожарени места, урнатини, гробници. Сега цела Украина е нападната и има терористички напади со дронови, ракети…

После тоа, тој рече дека видел како се бомбардира објект непосредно пред да стигне до него.

– Бев во околината на Киев во зграда која беше бомбардирана непосредно пред да пристигнеме . Русите тоа го прават со беспилотни летала, кои пукаат по пет, а кои погодуваат. Одбраната од дронови е рудиментирана. Луѓето стојат во прстени околу предметите, слушаат кога летаат дроновите, се обидуваат да ги осветлат со рефлектори и пукаат во нив. Тие соборуваат 80 отсто од беспилотните летала, но оние што поминуваат прават голем проблем. Руската војска претежно води војна против цивили, а повеќе од 4/5 се цивилни цели. Во Киев имаше струја по два часа дневно. Луѓето користат генератори на нафта за да го премостат недостатокот на електрична енергија. Но, на секој чекор е очигледно дека нападот е исклучиво врз цивили, таму нема голема мудрост – рече Чанак.

Ненад Чанак
ФОТО: ТЕЛЕВИЗИЈА КУРИР

Веднаш потоа се надоврза на престојот кај пратеникот, но и кај замениците министри, на кои им беше многу интересно бидејќи Чанак дојде од Србија.

– Отидов со Александар Оленик, пратеник. Бевме примени од владата на Украина и таму разговаравме во Министерството за надворешни работи со заменик министерот. Насекаде бевме примени од замениците министри, многу ги интересираше тоа што сме од Србија . Моите пријатели со кои работам, по турнејата што ја направивме за нив во Нови Сад, Тузла, Цетиње, Тетово и Скопје. Сега ни организираа возвратна посета во министерствата за надворешни работи, за екологија, за правда и за одбрана. Разговаравме со заменик-главниот обвинител за формирање на Трибунал за воени злосторства во Украина. Добивме директни информации за состојбата на терен. Разговаравме со пратениците на Врховната Рада – рече Чанак, а потоа додаде:

– Изненадувањето беше големо, помалку од првиот пат бидејќи гостувањето беше најавена. Некои работи се сосема јасни. Првата работа е дека нема предавање и дека се ќе биде Украина. Значи, нема приказна за Крим и Донбас. Одат до крај и нема муабет. Сите претпоставки се враќаат на границите пред 24-ти февруари. Во разговорите што ги имав, ми рекоа дека ако некој се понудил да се вратам во таква ситуација во април, тоа ќе било прифатено, но сега нема шанси.

Не долго потоа, тој додаде на страната на Украина, велејќи дека целата земја е свртена кон нивната победа и дека нивните цели ќе бидат исполнети.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа