КОЈ БЕШЕ МАТЕО МЕСИНА ДЕНАРА КОЈ 30 ГОДИНИ БЕГАШЕ: Го стопи момчето во цистерна со киселина, го уби судијата Фалконе, изврши масакри во Италија

Италијанската полиција денеска соопшти дека во спектакуларна акција на карабинерите и специјалната единица ГИС, уапсен е Матео Месина Денара ака Дијаболик, кој 30 години беше во бегство.

Денара е уапсена во приватна клиника. Истрагата што доведе до апсење на мафијашкиот бос Кастелветрано беше координирана од обвинителот на Палермо, Маурицио де Лусија и заменик-обвинителот Паоло Гвидо, според италијанската новинска агенција АНСА .

Матео Месина Денаро е уапсен во приватната клиника Ла Мадалена во Палермо.

Матео Месина Денаро отишол во приватна клиника „да оди на терапија“, објави командантот на карабинерите Пасквал Анџелосанто по апсењето на газдата од членовите на специјалната група заедно со ГИС.

Кој е Матео Месина Денара

Матео Месина Денара е син на стариот мафијашки бос Кастелветрано Чичо, историски сојузник на Тото Риина Корлеонези.

Матео Месина Денаро беше во бегство од летото 1993 година, кога во писмо напишано до неговата тогашна девојка, Анџела, по масакрот на толпата во Рим, Милано и Фиренца, тој го објави почетокот на својот живот како Скарлет Пимпернел.

„Ќе слушнете за мене – ѝ напиша тој, навестувајќи дека е свесен дека неговото име наскоро ќе се поврзе со сериозно крвопролевање – ќе ме сликаат како ѓавол, но сето тоа се лаги“.

Џузепе ди Матео
ФОТО: YOUTUBE/LA REPUBBLICA

Шефот на мафијашот Трапани беше осуден на доживотен затвор за десетици убиства, вклучувајќи го и она на малиот Џузепе ди Матео, синот на Пентито задавен и растворен во киселина по речиси две години во заробеништво, за масакрите во 92 година што го чинеа животот на судијата Фалконе и Борчели и за нападите во 1993 година во Милано, Фиренца и Рим.

Месина Денаро беше последната „прва големина“ шефица на сицилијанската мафија.

Стотици полицајци учествуваа во неговото апсење во текот на 3 децении.

Денеска со неговото апсење заврши неговото 30-годишно бегство.

Матео Месина Денара спаѓа во редот на рекордни бегалци како оној на неговите лојални сојузници Тото Риина, кој бегаше од лисици дури 23 години и Бернардо Провенцано, кој успеа да избегне затвор дури 38 години.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа