ЈА ВИКАЛЕ ПРИНЦЕЗА ОД ДЕДО: Ќерка на моќен маж, се предозирала и умрела, а целото семејство зла судбина го збришала!(ФОТО)

84

Таа беше пејачка на позната белградска рок група, а судбината и ја замрзна крвта во венитеФото: Принтскрин/ЈутјубМирјана Мира Мијатовиќ беше пејачка на белградската рок група ВИА Талас, а нејзиниот приватен живот со години ја заинтригира домашната јавност.

Мира беше ќерка на познатиот југословенски политичар Цвијетин Мијатовиќ , вториот претседател на Претседателството на СФРЈ по Тито, поради што нејзината приватност се чува во строга тајна од средината на 80-тите години. Таа е родена во Љубљана во 1961 година, а нејзината мајка, актерката Сибина Мијатовиќ , загинала во сообраќајна несреќа кога Мира имала само 9 години.

По оваа семејна трагедија, таткото на Мира, Цвијетин се оженил со актерката Мира Ступица .

Мира
фото: Принтскрин/Јутјуб

Кога нејзиниот татко бил избран за претседател на Претседателството на СФРЈ, нивното семејство живеело во вила на Дедиње, поради што ја нарекувале „ Принцезата на Дедиње “, каде Мира и нејзината помала сестра Маја често правеле забави. Имаа големо друштво, кое го сочинуваа сите најпознати градски фаци и имиња на белградската музичка сцена во 80-тите.

Во 1981 година, Мира Мијатовиќ го основа бендот ВИА Талас со Бојан Печар , со кого го сними албумот „Совршен ден за банана риба“ во 1983 година, а најпозната песна од албумот беше песната „Сама“, која стана национален хит. . Сепак, групата многу брзо се распадна, а Мира продолжи да живее брз и турбулентен живот. Таа беше редовна гостинка во познатиот капитален клуб „Академија“.

Мира
фото: Принтскрин/Јутјуб

„Се сеќавам на Мира како девојка со извонредна насмевка и многу енергија. Ме потсети на Ава Гарднер по обликот на главата и нејзината фризура . Ја познавам од здрава фаза. Кога се дрогира, избегнуваше да дојде. Зборувавме на телефон. Не и дозволија, ме гледа во очи. Маја беше непредвидлива девојка. Мира беше посмирена. Можеби нивното однесување беше програмирано, да се изедначат со нивниот татко . Не можам да го кажам тоа. Децата во 80-тите беа програмирани да бидат зависници од дрога “, рече тој. своевремено Петар Пеца Поповиќ , познат новинар и рок критичар, за порталот Presstiž.rs.

Во 1991 година, на 30-годишна возраст, Мира Мијатовиќ почина во Белград од предозирање со хероин.

За да биде злобната судбина на ова семејство уште полоша, нејзината сестра Маја умре истата година, со разлика од само неколку месеци . да излезе, бидејќи се срамеше. Не можам да замислам како изгледа таа транзиција од девојката околу која се врти целиот свет на девојката што сите ја избегнуваат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа