Сопственикот на „групата Вагнер“ Евгениј Пригожин пристигна на една од позициите за да го награди платеникот кој го предводеше нападот врз Соледар во регионот на Доњецк. Ова го објавија во извештајот на странските медиуми, цитиран од украински Фокус.

Пригожин рече дека Соледар, наводно, бил заробен две недели, „го земаат во штипки“ и се движат низ одделни области. 

 

Пристигна да ги награди јуришот и другите платеници. Се вели дека имаат секаков вид оружје, од тенкови и пешадиски борбени возила до авиони. 

Руско-украинската војна продолжува / twitter.com/Maxar

Сопственикот на групата, Вагнер, смета дека неговите борци се меѓу најспособните во светот. Тоа беше постигнато со „дисциплина“.

Генералштабот на Украина, во публикација од 14 јануари, рече дека Воздухопловните јуришни сили се држат на терен и дека борбите во Соледар не престануваат ниту една минута. Одбранбените сили демонстрираат највисока координација на акциите. Во утринското резиме на Генералштабот се известува и дека борбите во Соледар продолжуваат.

На 14 јануари командантот на одвоената тактичка воздушно-извидувачка група САРГ „Маѓариски птици“ Роберт Бровди во етерот на „Радио ХБ“ изјави дека борбите во Соледар продолжуваат. 

Планот на окупаторите е да пресечат една од линиите за снабдување на Бахмут и исто така да го заземат градот во „клетка“ од две страни. За таа цел им се потребни сили да ја пробијат повеќеслојната одбрана на вооружените сили на Украина. Според војската, платениците и вооружените сили на Руската Федерација немаат доволно сила да се пробијат.

Штрајк Sil oborony на регионот Луганск

На 14 јануари, Маѓар објави видео од украинското знаме на западната периферија на Соледар. Истовремено, напаѓачите признаваат дека во населбата се концентрирани доволно сили на украинската армија.

На 13 јануари, борецот од вооружените сили на Украина, Петро Волошченко „Стоун“, изјави дека „вагнерците“ се заробени во Соледар. Сепак, самиот град не е под контрола на ниту една страна.

Тешките борби продолжуваат за Соледар, каде што украинските војници деноноќно одбиваат непријателски напади, напаѓачите напредуваат во уште четири правци, објави Генералштабот на вооружените сили на Украина во оперативните информации во 18:00 часот, цитиран од УНИАН.

„Непријателот не се откажува од своите намери целосно да го заземе регионот Доњецк. За таа цел, тој ги концентрираше своите главни напори на офанзивните операции во правецот Бахмут. Тешките борби за Соледар продолжуваат. Нашите војници деноноќно одбиваат непријателски напади. напаѓачите трпат големи загуби. Непријателот нападнал и во правците Лиман, Авдеев и Новопавлов. Во правецот Купјан се обидува да ја подобри тактичката ситуација, а во правците Запорожје и Керсон се брани“, се вели во извештајот.

Република Белорусија, исто така, наводно продолжува да учествува во руската агресија против Украина обезбедувајќи нејзина територија и воздушен простор за напади, како и муниција и логистика.

Во текот на денот, окупаторите пукаа од различни видови оружје врз населените места во регионите Суми, Харков, Доњецк, Луганск и Запорожје.

Во насока Керсон, Херсон и Дмитровка од Миколаевската област беа гранатирани со млазен и топовски артилерија, имаше цивилни жртви.

„Со цел да ги зајакне одбранбените способности на своите единици во левиот брег на Херсонската област, непријателот врши претходно распоредување. Има движење на персонал, оружје, борбена опрема и муниција“, истакна Генералштабот.

Русите продолжуваат со обидите да упаднат на позициите на вооружените сили на Украина во Соледар и покрај сопствените загуби. Според Михаил Подољак, советник на претседателот на претседателската администрација, непријателот всушност се бори на урнатините.

Украинската армија го држи градот, херојски одбивајќи ги нападите на руските сили, особено на „вагнерците“.

Американскиот Стејт департмент се согласува дека заземањето на градот „многу ги чини“ Русите – и, според Американците, Кремљ го разбира тоа.

Според борецот на ВСУ, Петар Волошченко, до вечерта на 13 јануари, непријателската војска напредувала до „одреден дел“ на Соледар, но била под постојан оган од ВСУ.

Волошченко, исто така, истакна дека Соледар се покажал незгоден за Русите во однос на урбаните битки: непријателот не можел да ја извади својата тешка опрема, одбивајќи го огнот на украинските бранители со артилерија од долг дострел.

Се појавија бројни фотографии и видео докази дека Пригожин буквално фрла „месо“ на позициите на вооружените сили на Украина. До неодамна, на мрежата кружеше снимка од поле преполно со трупови на руски војници некаде во правец на Бахмут.

Украинската артилерија уништила руски моторизирани пушки кои се населиле во шумска плантажа во регионот Луганск. Напаѓачите беа откриени од граничари и противтенковски персонал на една од бригадите на UAV за време на заеднички извидувачки напад.

Видеото од нападите на 14 јануари Државната гранична служба го објави на каналот Јутјуб. „Одбранбените сили на Украина, вклучително и единиците на Државната гранична служба, активно работат на одбивање на вооружената инвазија на земјата агресор“, забележува агенцијата.

„Веднаш во лет, воздушното извидување изврши таргетирање на батерија од посебна артилериска бригада“, се вели во соопштението.

Како резултат на успешната работа на одбранбените сили на Украина, бројот на окупаторската армија се намалува. Напаѓачите се обиделе да се сокријат во копумот, но тоа не им помогнало. 

Треба да се напомене дека Русија, заклучно со 24 февруари 2022 година, веќе изгубила 114.660 окупациски војници. На 13 јануари одбранбените сили ликвидирале 530 руски војници, пишува ОБОЗРЕВАТЕЛ.

Претходно, вооружените сили на Украина прикажаа ново видео од работата на украинските бранители на позициите на вооружените сили на Руската Федерација. Прецизни артилериски напади, поддржани од воздушно извидување, нанесоа војници од 28-та посебна механизирана бригада. 

92-та посебна механизирана бригада на вооружените сили на Украина прикажа и ново видео од Луганската област.