ПРВА СТИГНА КАЈ СПОМЕНИОТ НА АРКАН: Нечујно донесе букет црвени рози, не ја дочека вдовицата Цеца, запали свеќа и замина.

Командантот на српската доброволна гарда Жељко Ражнатовиќ Аркан беше убиен на денешен ден пред точно 23 години во хотелот „Интерконтинентал“ кога беше застрелан од Добросав Гавриќ и уште двајца негови соучесници.

Гробот на Аркан
ФОТО: КУРИР

Семејството и пријателите на командантот треба, како и секоја година, да одат на Новите гробишта, каде што е погребан Аркан.

На панихидата прва дојде сестрата на Аркан, Јасна, која донесе црвени рози и запали свеќа во тишина и си замина без да ја чека вдовицата Цеца Ражнатовиќ, која секоја година доаѓа на панихидата.

Гробот на Аркан
ФОТО: КУРИР

Да потсетиме, Аркан беше убиен на 15 јануари 2000 година околу 17 часот во хотелот „Интерконтинентал“ во Белград. Заедно со него се убиени и неговите пријатели и колеги, поранешни вработени во сојузниот СУП, полковник Драган Гариќ и мајор Миленко Мандиќ, кој исто така бил член на гардата на Аркан.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа