ОВА НЕ СМЕЕ ДА СЕ НАПРАВИ НА БОЖИЌ: Се смета дека носи ЛОША СРЕЌА

Православните верници денеска го слават Малиот Божик и Свети Василиј Велики, а овие два празника се полни со различни обичаи

ОВА НЕ СМЕЕ ДА СЕ НАПРАВИ НА БОЖИЌ: Се смета дека носи ЛОША СРЕЌА

Што не смее да се прави на Малиот Божиќ?, Фото: Shutterstock

Постои едно старо српско верување кое вели дека на Малиот Божиќ никогаш не треба да се карате , бидејќи ќе бидете принудени да изневерувате цела година, додека во некои региони се верува дека денес треба да внимавате некој да не ве изневери.

Исто така, важно е да не дремете на овој ден , бидејќи ќе бидете поспани и уморни цела година.

На овој ден жените јадат василица, ритуален леб што им се дава на децата за здравје и домашните животни за напредок . Остатоците од елката се палат пред куќата или во куќата, со надеж дека ќе ни донесе добро здравје и многу бериќети.

василица, василица
фото: Shutterstock

Во храмовите се молат на Господа Исуса Христа да ја благослови круната на годината, да го зачува православието во мир, годината да помине добро, Бог да ги зачува градовите неповредени, христољубивиот владетел на земјата да заштити и дај му победа над неговите противници. Тој се моли и за победа над ерес, за плодовите на земјата, здрав воздух, дожд од небесата и за избавување од сите неволји.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа