НИКОЛА ТЕСЛА ВЕРУВАЛ ДЕКА ОВОЈ ПОЈАДОК МУ ДАВА СИЛА: На 78 години се чувствувал како момче и немал проблеми со варењето

108

Начинот на кој се хранел и живеел Никола Тесла и понатаму привлекува големо вниманиеНикола Тесла беше многу внимателен што јаде и како вежба , бидејќи сметаше дека е важно да остане активен што е можно подолго.

Во својата книга „ Моите пронајдоци: Автобиографијата на Никола Тесла“, тој изјави дека обично појадувал млеко и јајца, го прескокнувал ручекот и особено сакал супа од зеленчук.

„Најважниот елемент од мојата животна шема е мојата исхрана. Не можете да очекувате машината да работи добро ако не и обезбедите соодветно гориво“, рече Тесла, но исто така истакна дека со текот на времето сфатил дека две оброците дневно се сосема доволни, пишува Satisfied.

“Два оброци дневно ми го подобрија здравјето и ми го заострија апетитот и вкусот. Не знаев каков е животот додека не го исклучив ручекот од исхраната. Денес, на 78-годишна возраст, уживам во двата оброци во иста мера како кога Бев момче од 16 години и немам дигестивни проблеми“, пишуваат на веб-страницата на Tesla Universe.

Никола Тесла
фото: Profimedia

Супа од кромид и целер

Како што вели, за појадок сакал да пие млеко бидејќи е богато со протеини, а да јаде јајца, особено белки бидејќи и тие се богати со протеини. Сакал и ориз, но не и сирење.

 

Зеленчукот е од суштинско значење , иако не содржи многу протеини. Не дава многу енергија, но ги регулира цревата, му дава на телото витамини. Сакам да јадам убава супа од кромид и сечкан целер подготвена со многу путер. Оваа комбинација лесно се вари и ја јадам со години “.

Тесла го пофали и овошјето, а тој рече дека шеќерот не е опасен во мали количини, но не смееме да заборавиме дека го има многу во овошјето.

супа, витаминска супа
фото: Кујната на баба

Јадел месо двапати годишно

На прашањето дали е вегетаријанец или не, Тесла рече:

„ Јадам месо многу ретко, еднаш или двапати годишно. Богата е со протеини, но рибата е речиси подеднакво богата со протеини и масти и многу полесно се вари. Фосфорот што го содржи е одличен за нервниот систем. Но, фосфорот, иако го храни мозокот, предизвикува киселост во телото. И месото и рибата ни даваат брза енергија. Овие намирници им се неопходни на луѓето од одредени професии, иако ни го скратуваат животот поради нивниот состав. Сепак, додека сме живи ни даваат многу енергија“.

Никола Тесла
фото: IanDagnall Computing / Alamy / Alamy / Profimedia

И што рече за спиење?

„Спиеш? Речиси никогаш не спијам. Потекнувам од семејство на долговечни луѓе кои се познати по тоа што не спијат многу. Се надевам дека ќе го достигнам рекордот на моите предци и ќе живеам најмалку 100 години . Недостатокот на сон не ме загрижува. Понекогаш дремам по еден час. Меѓутоа, повремено, на секои неколку месеци, спијам по 4 до 5 часа. Потоа се будам целосно наполнет со енергија, како батерија. по таква ноќ ништо не може да ме спречи. Тогаш чувствувам огромна сила. Нема сомнеж дека спиењето е закрепнувачко, животворно, дека ја зголемува енергијата. Од друга страна, не верувам дека тоа е неопходно за нечие здравје, особено ако се работи за некој што вообичаено малку спие“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа