БОГ НИ ДАВА САМО ТОЛКУ Искушенија КОЛКУ МОЖЕМЕ ДА ПОДНЕСИМЕ: Во животот се се случува со причина, а оваа приказна е доказ!

Сè во животот се случува во вистинско време и од вистинска причина. Кога мислите дека судбината ве заборавила, запомнете ја оваа приказна!

БОГ НИ ДАВА САМО ТОЛКУ Искушенија КОЛКУ МОЖЕМЕ ДА ПОДНЕСИМЕ: Во животот се се случува со причина, а оваа приказна е доказ!

Фото: Shutterstock

Сè во животот се случува со причина. Сите сме слушнале оваа или слична реченица порано, а најдобро ја опишал познатиот филозоф Аристотел пред неколку илјади години. За него секогаш имало само две константи во животот. Универзумот постојано се менува. Таа секогаш се развива, а она што е вистина денес можеби нема да биде вистина утре.

Аристотел верувал дека работите се случуваат во нашиот живот со причина, дури и ако во тој момент нивното значење е необјасниво.

За секој избор што го правиме, како и за сè што доаѓа од него, за секој човек што доаѓа во нашиот живот и за секој што го напушта, за апсолутно сè, има причина. Сè што се случува влијае на развојот на нашата личност и ние учиме по нешто од секоја ситуација.

Вистината е дека колку и да се обидуваме да ја преземеме контролата врз нашите животи и да влијаеме на некои настани, некои работи едноставно ни се надвор од дофатот.

Психијатарот Ралф Левис го објасни вака:

„Во текот на мојата психијатриска пракса, повеќепати забележав колку моќно има таквото размислување во мотивирањето на луѓето, а овој ефект може да биде и позитивен и негативен: може да ја зајакне решителноста на една личност или да доведе до разочарување во сопствениот живот. Оние кои веруваат дека се родени со недостаток на среќа, наместо да веруваат дека се случуваат лоши животни околности за да научат нешто од нив, тие реагираат на негативните работи очајувајќи се и прашувајќи се зошто им се случуваат такви работи.

Девојка, уметничка фотографија
фото: Shutterstock

Ставот дека сè се случува со причина им помага на луѓето да поминат низ тешки времиња.

Одредени работи се предизвикани од нашите сопствени грешки и лоши проценки, но на некои настани навистина немаме моќ да влијаеме, се согласуваат сите психолози и науката.

Работите надвор од наша контрола се случуваат поради која било од следниве причини:

Ни овозможува да продолжиме понатаму и да напредуваме

Кога некои работи не одат како што сакаме, се каеме и тоа е сосема нормално, бидејќи сите сме луѓе. Кога доживуваме загуба, ние сме разочарани и тешко се справуваме со неа.

Кога ќе ја прифатите реалноста, ќе сфатите дека таа затвора едно поглавје од вашиот живот и ви овозможува да свртите нов лист, преминувајќи кон нешто ново и подобро.

Оваа вера ви помага да не бидете преокупирани со она што се случува, туку да продолжите по патот што води кон подобрување.

Ја ублажува болката

Понекогаш токму кога се чини дека сме на самото дно, одеднаш наоѓаме доволно сила во себе да се кренеме. Верувајќи дека загубата не е бесмислена, си даваме можност да се излечиме.

Девојка, слобода, среќа, уметничка фотографија
фото: Shutterstock

Тоа ни дава шанса да го преиспитаме животот

Кога ќе се фокусирате на малите чекори што ги правите наместо да го гледате целиот пат што треба да го поминете за да стигнете до целта, ќе ви биде полесно да продолжите напред. Еден ден ќе ја достигнете целта без да ја сфатите.

Со изборот да верувате дека сè во животот има повисоко значење и дека некои работи се дел од судбината, си дозволувате да бидете поотворени, давате можност да го гледате светот околу вас не како што е сега, туку како што ќе стане .

Тие нè водат до моменти кои можат да го одредат идниот тек на животот

Ако некогаш сте доживеале моменти на неопислива јасност, моменти кога целиот ваш живот одеднаш добил смисла, знаете за што се работи.

Наместо да се фокусирате на негативното, вие избирате да верувате дека сè што се случува не е залудно. И кога ќе ги доживеете овие моменти на целосна јасност, ќе почувствувате дека навистина е така. Ќе сфатите дека таквото верување навистина има смисла и колку навистина си силна личност.

Тие ни учат важни животни лекции

Да се ​​вратиме на фразата „универзумот се менува“. Вие самите сте дел од Универзумот, што значи дека се менувате со него.

Сите ситуации кои се случуваат нè учат на важни животни лекции. Понекогаш овие лекции се толку важни што можат да ги уништат сите стари верувања, правејќи ве послободна и подобра верзија од себе.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа