Уште еднаш сакам да го потврдам целосното ослободување и чистење на територијата на Соледар од единиците на украинската армија, изјави олигархот Евгениј Пригожин, кој е со основачот на ПВК „Вагнер“.

Тој тврди дека околу 500 убиени украински војници останале во градот.

 

„Цивилите беа повлечени, украинските единици кои не сакаа да се предадат беа уништени. Целиот град е преполн со трупови на украински војници. Нема хуманитарен коридор да се зборува. Почнавме да ги расчистуваме мините“, додава рускиот олигарх. 

Во меѓувреме, воениот експерт Борис Рожин откри дека селото Опитно на јужната периферија на Бахмут, за кое борбите се водат веќе неколку месеци, паднало под контрола на ПВК „Вагнер“. Во самиот град продолжуваат борбите во југоисточните населби на градот и во индустриската област.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека битката за градот Соледар продолжува.

Украинската војска тврди дека градот не паднал, пренесува БНТ. 

Руското Министерство за одбрана тврди дека неговите воздушни единици „го блокирале Соледар од север и југ од градот“.

Висок советник на украинскиот претседател ги опиша битките за Соледар и Бахмут како најкрвави од почетокот на војната.

Украинската новинска агенција УНИАН го цитираше воениот експерт, полковник на вооружените сили на Украина во резерва Роман Свитан, според кого руските окупаторски трупи нема да можат да го опколат и заземат Соледар. 

Коментирајќи за украинскиот Канал 24, Свитан истакна дека изјавите дека украинската војска во Соледар е опколена се дел од психолошките операции на непријателот.

“Русите во последните неколку месеци не можеа да најдат причини да ја оправдаат мобилизацијата. Немаше победа, па окупаторите избраа толку мал град – Соледар. Затоа, ова е повеќе информативна кампања за руската јавност”, експертот. објасни.

Сепак, во телеграма беа објавени морничави фотографии од украински војници застрелани во центарот на Соледар.