РУСИТЕ ЛАЗАТ И СЕ КРИЈАТ, А ПОТОА СЕ УРНА БЕТОНОТ! Украина објави ново видео од РАКЕТЕН УДАР во Соледар, повеќе од 100 УБИЕНИ РУСИ (ВИДЕО)

55

Војската на Украина објави дека истрелала проектил врз група руски војници во Соледар, при што наводно убиле повеќе од стотина од нив, објави Киев Индипендент .

Групата руски војници е идентификувана од украинските сили за специјални операции, соопшти командата за специјални операции. Артилерија била насочена кон концентрацијата на војниците, по што следела ракета Point-U, убивајќи руски војници во областа, соопшти командата.

На снимката објавена од украинските специјални сили наводно се гледа како украинската артилерија пука на група руски војници на полињата околу градот, пишува Дејли мејл .

Руските војници беа забележани од украинските специјални сили во големи групи во неколку области низ Соледар, кои потоа ги пренесоа тие координати на високата команда.

Украинските војници отворија оган врз руските војници, додека тактичка ракета Точка-У исто така беше лансирана во серија смртоносни напади.

Според извештаите, заедно со околу 100 војници, во нападот била уништена и руска воена опрема.

Украинската војска соопшти дека повеќе од 100 руски војници „заминале во пеколот заедно“ во координиран напад во кој биле вклучени специјални сили, ловци и ракетни фрлачи.

Во тек се жестоки битки меѓу украинските сили и редовната руска армија и приватната платеничка група Вагнер . Русите и Вагнерците тврдат дека Русија го контролира градот, додека Украина негираше дека рударскиот град и припаѓа на Русија .

Претходно, руските сили го нападнаа градот Запорожје во текот на ноќта, што го објави секретарот на градскиот совет на Запорожје, Анатолиј Куртев, на својот канал Телеграм.

„Оштетени се инфраструктурни објекти. На лице место избувнал пожар. Според првичните информации нема повредени“, изјави тогаш Куртев.

Да потсетиме, на социјалните мрежи беа објавени видеа на кои се гледа Евгениј Пригожин , шефот на платеничката група Вагнер, со некои членови на групата во рудниците за сол во Соледар.

Со ова Пригожин рече дека единиците на Вагнер ја презеле контролата на целата територија на Соледар, но Украина ги отфрли овие наводи.

Контролата на овие рудници за сол во овој дел на регионот Доњецк би имала симболична, воена и комерцијална вредност за Русија и би претставувала прва значајна победа на Москва на фронтот по неколкумесечни воени неуспеси.

Се проценува дека има 200 километри напуштени мински тунели кои ја пробиваат околината.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа