МАЛИТЕ СИПЕНИЦИ ПРИСТИГНАА  Три деца на возраст од една и пол се заразени

Сипаници пристигнаа во Србија. Првите случаи се потврдени кај три деца на возраст до една и пол година. Нивната здравствена состојба засега е добра, пренесува РТС.

Директорката на Институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“ Верица Јовановиќ вели дека нашата референтна лабораторија во Торлак потврдила присуство на морбили на примерок земен од три деца и еден возрасен од Смедерево.

„Клиничката слика најчесто се манифестира со висока температура, течење на носот и црвени очи, а по неколку дена и појава на сипаници. Четири дена пред појавата на сипаниците, човекот е силно заразен, како и четири дена по појава на морбили, и тој е заразен и може да го пренесе на други. Затоа апелираме до сите родители чии деца наполниле една година да се пријават во центарот за вакцинација и да ги вакцинираат своите деца“, изјави Верица Јовановиќ.

Кога станува збор за опфатот на вакцинирани деца со МРП вакцината во Србија, тој е најнизок во последниот период, а струката најави дека на нашиот праг е епидемија. Треба да биде над 95 проценти, што не е случај во Србија.

„Според податоците со кои располагаме, покриеноста лани била 71 процент кога се работи за деца до две години, додека за деца од предучилишна возраст тој опфат е околу 85 проценти, што не е доволно“, изјави Верица Јовановиќ.

Директорот Батута предупредува дека компликациите може да бидат тешки, па дури и да доведат до смрт, што се случи за време на последната епидемија.

Покрај сипаници, мононуклеоза се појави и кај децата на училишна возраст во Нови Пазар, така што и тоа се следи, изјави директорот на Институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа