КРАКЕН НАПАЃА НИЗ ЕВРОПА: Епидемиолозите предупредуваат на нов вид корона ЌЕ ИМАМЕ 3.000 НОВИ ИНФИЦИЦИИ ДНЕВНО

КРАКЕН УПАТУВА СО СИЛА: Епидемиолозите предупредуваат на нов вид корона ЌЕ ИМАМЕ 3.000 НОВИ ИНФИЦИЦИИ ДНЕВНО

Короната се враќа на отворено, а новиот вид наречен кракен ќе стане доминантен во наредните недели , а се очекуваат до 3.000 заразени дневно.

Бројот на заболени почна драстично да се зголемува по Нова година, а Зоран Бекиќ, директор на Здравствениот дом „Савски венац“ истакнува дека на крајот на јануари се очекува двојно поголем број на заболени.

– Во декември имавме околу 400-500 заразени пациенти со Ковид на ден, но пред некој ден имаше 1.500. Затоа расте бројот на пациенти во болниците со ковид каде има околу 250 пациенти, а 24 од нив се на вентилатори со потешка клиничка слика. Секој ден умираат по пет до седум луѓе, а еден ден дури десет луѓе – изјави Бекиќ.

Епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ вели дека кракенот несомнено е веќе меѓу нас, иако тоа се уште не е официјално потврдено. Тој смета дека сегашните бројки не се реални бидејќи многу луѓе поради празниците не отишле на лекар освен ако не биле во многу тешка состојба.

СИМПТОМИ НА КРАКЕН

– течење на носот

 болки во грлото

– температура

– болки во мускулите

– кашлица

– главоболка

– замор

– Можеме да очекуваме дека во наредните денови нашите виролози ќе го потврдат тоа бидејќи овој вид е веќе идентификуван во земјите на ЕУ, а голем број наши луѓе штотуку дојдоа од Западна Европа за празниците, особено од Германија. Верувам дека голем број млади луѓе, средовечни со добар имунитет, кои имаат поблага клиничка слика, не одат на лекар, тоа ќе го направат во следните 10 до 15 дена – посочи Тиодоровиќ и додаде дека бивалентна вакцина може да им помогне особено на оние постари од 60 години.

НЕ ЧЕКА

Епидемиологот Зоран Радовановиќ предупреди на зголемена зараза со новиот сој, која, според неговите проценки, ќе биде најизразена во февруари.

– Во Србија има околу 50 видови на коронавирус, но фреквенцијата на кракен е сè уште мала. Но, тоа нема долго да биде така, проценките се дека новиот вид, од кој стравува Европа, ќе стане доминантен во Србија во текот на следните недели, особено во февруари. Иако предизвикува поблага клиничка слика од омикронот, треба да се биде внимателен и да се следат мерките. Проблемот со кракен е што процентот на заболени брзо се удвојува. За осум дена бројот на заразени ќе се удвои – предупредува Радовановиќ.

Државниот секретар на Министерството за здравство, Мирсад Ѓерлек, истакна дека прашање на денови е кога официјално ќе биде потврден новиот вид корона во Србија бидејќи веќе стигнал во Романија.

– Сите овие состојби, празници, миграции на нашинците од Европа, кои дојдоа да ги прослават Новата година и Божиќ, влијаеја на влошување на епидемиолошката состојба. Ова е еден од најзаразните видови, велат научниците кои се многу поискусни и имаат повеќе знаење од мене во овој поглед. Сè уште немаме потврда, но веројатно постои со оглед на бројот на новозаразени – рече Ѓерлек и додаде дека е охрабрен од поблагата клиничка слика на новиот сој, но го загрижува и тоа што, како што тој рече, сè уште не сме најодговорни кон постарите пациенти.

Ѓерлек се осврна и на недостигот на антибиотици во аптеките во Србија.

– Главен проблем беше намалувањето на производството на пеницилинскиот сируп синацилин, но со брзата реакција на републичкиот фонд со производителите и добавувачите се обезбеди уште еден од исто потекло. Веројатно не стигна до сите аптеки, но во последната недела од декември беа испорачани 15.000 нови пакувања Панклав, исто така пеницилински сируп. До крајот на неделата ќе пристигнат 70.000 амоксиклави. А производството на синацилин ќе продолжи во јануари, така што тој проблем ќе го решиме многу брзо и нема потреба од паника и залихи – заклучи Ѓерлек.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа