Јуриј Игнат, портпарол на командата на воздухопловните сили на украинските вооружени сили, изјави дека Русија почнала сè почесто да истрелува проектили кон Украина од Азовското и Каспиското Море, бидејќи нејзините проектили не стигнуваат до целите, туку паѓаат врз главите на самите Руси.

На овој начин, според него, Русија се обидува да избегне оштетување на нејзиниот углед, пренесува UNIAN. 

 

Игнат нагласува дека не се само ракетите X-101 и X-555 кои руската армија ги лансира од Каспиското Море.

 

„Очигледно е дека непријателот не сака да го загуби угледот и на Запад и пред сопствениот народ. Да стане јасно дека „најмодерното“ и „најскапото“ руско оружје паѓа врз главите на нивните граѓани. , паѓа во Каспиското Море.

– Покрај тоа, ракетите лансирани од бомбардери Ту-22М почесто се лансираат од водите на Азовското Море. Ова е направено како резервна копија. Ако е долу, долу е, уште имаме проектили.

– Затоа понекогаш се случува ракети да паднат не само во Каспиското Море, туку и во станбени згради на самите Руси. За што им честитаме“, објаснува Игнат.

Единиците на ПВК „Вагнер“ ги опколија и направија „котел“ за војниците на ВСУ во реонот на клиниката во Соледар, северно од рудникот за сол бр. 4 и почнаа да го расчистуваат градот, извештај на светските публикации.

Градската управа сега е под руска контрола.

 

„Со напредувањето на ПВК „Вагнер“ во центарот на Соледар, во комбинација со напредувањето од Јаковлевка, украинската армија нема да може долго да ја држи одбраната во северозападниот дел на Соледар.

– Ќе се повлечат кон станицата Сол и западните предградија. Дополнително, ќе се постави прашањето за одбраната на Раздоловка, која го покрива автопатот Северск-Соледар („Вагнер“ веќе ги таргетира утврдувањата на приодите кон него)“, напиша воениот експерт Борис Рожин во својот канал Телеграм.

Украинскиот пратеник, секретар на комисијата за национална безбедност, одбрана и разузнавање на Врховната Рада, полковникот на СБУ Роман Костенко, изјави дека продолжуваат тешките борби во областа Запорожје, пренесува „УНИАН“. Украинските борци се борат за секој метар од нивната земја.

Костенко изјави дека насоката Запорожје е најверојатна за развој на непријателствата. 

„Доњецк – тоа се политички битки, со кои Путин се обидува да ги исправи своите грешки.По многубројните порази, тој се обидува да најде некаква победа.

– Со Бахмут сака да го покрие поразот од Керсон. Кога ќе ги ослободиме нашите територии, Мелитопол и Бердјанск ќе станат клучни градови“, објаснува полковникот на СБУ.

Според него, најжешката точка на фронтот во моментов е Бахмут. Сепак, борбите со лесно оружје продолжија во правец на Запорожје.

„Нашите момци се борат за секоја пошумена област. Момците се однесуваат храбро, но непријателот се обидува масовно да ја пробие нашата одбрана со помош на резервите што пристигнаа од насоката Керсон“, забележува Костенко.