УКРАИНЦИТЕ НЕМААТ РЕШЕНИЕ ЗА СУ-57: Најсовремените руски авиони можат да соборат непријателски авион од далечина од 300 КИЛОМЕТРИ!

Русија „речиси сигурно го користела“ својот ловец од новата генерација Су-57 Фелон во акциите против Украина, според проценката на британското Министерство за одбрана (МО). Иако ова тврдење не е поткрепено со никакви непобитни јавно достапни докази, не е првпат да се тврди дека најнапредниот руски борбен авион имал улога во војната, пишува порталот The War Zone.

Во последното ажурирање на разузнавањето, Министерството за одбрана на ОК се фокусира исклучиво на Су-57 како дел од редовниот извештај за ситуацијата за војната во Украина.

Изворите на кои се заснова проценката на британското Министерство за одбрана не се откриени, но Министерството вели дека Су-57 најверојатно се користи во борбени дејствија „барем од јуни 2022 година“.

„Овие мисии веројатно беа ограничени на летање над руска територија, лансирање на проектили со долг дострел воздух-земја или воздух-воздух во Украина“.

Су57
СЛИКА: ТВИТЕР СО ПРИНТСКРИН

Ова многу би помогнало во објаснувањето зошто во моментов нема потврда дека Су-57 летаат над Украина. Исто така, ќе се вклопи во типовите на мисии што ги извршуваат другите руски ловци со долг дострел, имено Су-35С Фланкер и МиГ-31БМ Фоксхаунд.

„Многу е веројатно дека Русија има приоритет да избегне оштетување на угледот на авионот и внимава да не го намали потенцијалот за кражба на чувствителна технологија што би резултирала од каква било загуба на Фелон во Украина“, се вели во извештајот.

Овие размислувања речиси сигурно би стапиле во игра доколку Су-57 навистина се користел во конфликтот. На крајот на краиштата, тој е најнапредниот руски ловец и вклучува значителна количина на високо чувствителна технологија. Од друга страна, многу долгиот дострел на оружјето и сензорите на Су-57 (особено во споредба со украинските борбени авиони) значи дека тие сепак би можеле да играат корисна улога во конфликтот без всушност да летаат на територијата на Украина).

Повторно, користењето на овие авиони на многу конзервативен начин во рускиот воздушен простор има некаква смисла. Зошто да се ризикува Су-57 во многу опасниот украински воздушен простор кога е можно да се постигнат ефекти надвор од него?

Во случајот со Фелон, од особена важност е ракетата воздух-воздух R-37M со дострел од 124 милји. Ова е оружје што еден украински борбен пилот го опишува како „y….. опасно“ и очигледно првпат почна да се појавува во борба минатото лето. За Су-57 се развива и компресирана верзија на акции, иако неговиот статус е нејасен. Сепак, дури и R-77-1 (AA-12 Adder), со својот домет од 68 милји, би можел да погоди украински авиони „преку линијата“ во некои сценарија. Во меѓувреме, К-77М, кој исто така се развива за Су-57, има двојно поголем дострел од основниот Р-77; тоа би значело дострел до 100 милји за новото оружје.

Покрај тоа, Су-57 може да користи крстосувачка ракета Кх-69, дизајнирана да уништува мали, зацврстени цели на оддалеченост од над 180 милји, и ракета Kh-58UShK со максимален дострел од околу 150 милји, во зависност од лансирањето. параметри.

Повторно, иако појавувањето на Су-57 во најновото ажурирање на британското одбранбено разузнавање е нешто изненадувачки во овој момент, тој во никој случај не е првото такво спомнување за неговата употреба во борбите во Украина.

Во октомври, генералот Сергеј Суровикин ја спомена и борбената употреба на Фелон. Тој истакна дека Су-57 „со широк опсег на оружје, решава повеќе задачи за уништување воздушни и копнени цели во секој лет“.

Во моментов, достапна е само многу мала флота на Су-57, составена од осум до девет сериски производствени единици, како и 10 тест единици, од кои некои можеби не се ни целосно опремени за борбени операции.

Имајќи го тоа на ум, овој авион веројатно нема да биде одлучувачки во војната во Украина, иако борбеното распоредување, дури и на експериментална основа, ќе даде многу вредни резултати во однос на проценката на перформансите на авионот и неговите сензори и оружје, некои од кои се нови.

Покрај докажувањето на способностите на Су-57 во вистинско борбено опкружување, учеството во војната во Украина може да помогне и за зголемување на извозниот потенцијал на ловецот. Претходниот план за копроизводство на дериват на Су-57 со Индија пропадна поради загриженоста за напредокот на проектот и способностите на авионот, и оттогаш странскиот интерес за ловецот е во најдобар случај благ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа