УКРАИНСКИ ВОЈНИК ОД СОЛЕДАР ИСПРАТИ ШОКАНТНА ПОРАКА ДО КИИВ: „Зошто да умреме, ако дефинитивно ќе го напуштиме градот? (ВИДЕО)

УКРАИНСКИ ВОЈНИК ОД СОЛЕДАР ИСПРАТИ ШОКАНТНА ПОРАКА ДО КИИВ: „Зошто да умреме, ако дефинитивно ќе го напуштиме градот?  (ВИДЕО)

Украински војник кој се бори на источната страна на Соледар изјави за Си-Ен-Ен дека ситуацијата во источниот град е „критична“ и дека бројот на загинатите е толку голем што „никој не ги брои мртвите“.

„Ситуацијата е критична, тешка. Издржуваме колку што можеме до крајот“, рече војникот .

Како што јави Си-Ен-Ен , станува збор за војник од 46-та воздушна бригада, кој го брани Соледар од руските сили и платениците на Вагнер, а Си-Ен-Ен одлучи да не го идентификува од безбедносни причини.

Војникот рече дека е нејасно до вторник навечер колку од градот е под руските сили.

„Никој со сигурност не може да каже колку загинати и повредени има. Затоа што никој не знае со сигурност. Ниту еден човек. Ниту во штабот. Никаде. Позициите постојано се заземаат и се враќаат. Кое беше нашето засолниште денес, следниот ден кога ќе стане Вагнер. Има огромна сива зона во градот за која сите тврдат дека ја контролираат, [но] тоа е само празна реклама“, рече војникот.

Во меѓувреме, на Твитер е објавено видео за кое тврди дека е доказ дека руските сили се наоѓаат во центарот на Соледар.

Од друга страна, се појавија и видео снимки од украински војници. Тие наведуваат дека одвреме-навреме се водат локални битки, и дека артилерија е активна од двете страни, но дека ситуацијата се уште е под контрола.

Исто така, војникот рече дека верува оти украинските воени водачи на крајот ќе се откажат од борбата за Соледар и се прашуваше зошто не го правеле тоа секогаш.

„Сите разбираат дека градот ќе биде напуштен. Сите го разбираат тоа. Јас само сакам да разберам што е поентата. Зошто да умреме, ако сепак ќе го напуштиме денес или утре?“, праша тој.

За потсетување, руската платеничка група Вагнер објави дека ја презела контролата врз Соледар, град за ископ на сол во близина на градот Бахмут, каде борбите исто така се жестоки додека Русија се обидува да го заземе целиот Донбас во источна Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа