РУСКА ПОДМОРНИЦА ЗА ПРВ ПАТ ГО ИСПУКА НУКЛЕАРНОТО ТОРПЕДО ПОСЕЈДОН

За првпат Русија изврши тестови на макетата на нуклеарното подводно и беспилотно торпедо Посејдон, пренесуваат светските публикации.

Руската подморница „Белгород“ за прв пат испука модел на нуклеарно торпедо „Посејдон“

Тестовите на руската нуклеарна подморница „Белгород“ се успешно завршени. Тестовите беа насочени кон тестирање на системите за лансирање на торпедото, кои успешно ја достигнаа целта.

 

Не е прецизирано каде точно биле тестирани системите за лансирање на подводниот беспилотен „Посејдон“ како дел од нуклеарната подморница за специјална намена „Белгород“.

Меѓутоа, оваа подморница последен пат е видена во водите на Баренцовото Море, во близина на архипелагот Нова Земља, каде, како што претходно се тврдеше, можеби е тестирана најновата руска крстосувачка ракета „Буревестник“.

Успешните тестови на беспилотните подводни системи за лансирање торпеда Посејдон покажуваат дека Русија ќе биде подготвена да користи такво оружје. Сепак, според голем број извори, развојот на нуклеарното торпедо сè уште не е завршен.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа