Беше „крал на свадбите“,  заработуваше и по 50.000 марки, а сега едвај врзува крај со крај

Пејачот Раде Јоровиќ сега живее со пензија од 30.000 динари, а во минатото, како што самиот кажа, многу заработувал на прослави.

Раде Јоровиќ

– Во меѓувреме постигнав одреден напредок. Сега добивам 30.000 – низ смеа изјави пејачката која до неодамна земаше пензија од 25.000 динари и продолжи:

 

– Ама добро, имам малку хонорари од изведувачки права, има и неколку концерти, па собирам доволно. Секогаш се сеќавам, и кога имам и кога немам, кој бев и кој сум сега. Се сеќавам само на таа фаза кога бев никој и ништо и велам: полека. Сè ќе биде. Сега не знам колку ќе живеам. Фала богу, нека биде 105 па пак – вели пејачката за Курир.

Пејачот Раде Јоровиќ претходно изјави дека на прослави заработувал 50.000 марки.

– Многу лошо поминав со пензијата, но не можам да се пожалам бидејќи фала богу стигнав да се пензионирам. Голем е – голем е, важно е да го користите долго време. Тоа што го плаќав со години, на крајот добив некои 25.000 динари. Добив статус на угледен уметник, но за жал не се пензионирав како уметник, туку како занаетчија. Се плаќав со надеж дека еден ден ќе ја добијам таа национална пензија. Видов кога државата го објави конкурсот, дека конкуренцијата е голема, па се ќе се замеша малку, можеби ќе има политика, кој знае… Кој е посилен ќе победи како и секогаш… Зад мене никој стои, само мојата работа, но има колеги кои до неа стигнале на разни начини – раскажува Раде за Курир и додава дека му е драго што Лепа Лукиќ има три пензии од речиси 2.000 евра месечно.

– Слушнав дека Лепа ја има таа национална пензија и уште две, фала богу кога може да ја искористи. Целиот мој живот и кариера го поминав помагајќи им на другите, кога требаше да го добијам својот просек, можеби требаше да платам повеќе, а сега да имам повеќе. Но, живеев во турбулентно време, кога се работеше многу хуманитарна работа, но не жалам за тоа, бидејќи мило ми е што можев да им помогнам на другите. Отсекогаш сум живеел скромно, доволни ми се 25.000 динари. Имам и малку приходи од хонорари како автор и кантавтор, а понекогаш работам и некоја работа и сум задоволна – призна Јоровиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа