Руските трупи се подготвуваат да донесат дополнителни 150-200.000 борци во битка на фронтот во Украина, што решително ја менува ситуацијата. Вака поранешниот разузнавач на американскиот маринци Скот Ритер ги коментираше плановите на руската команда.

Својот коментар го даде во интервју на каналот Јутјуб на познатиот американски новинар Ендрју П. Наполитано — Судејќи ја слободата.

Ритер служел во Советскиот Сојуз како инспектор на Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (INF), бил во персоналот на генералот Норман Шварцкопф за време на Заливската војна и од 1991 до 1998 година бил генерален инспектор за оружје на ОН во Ирак. пишува Епицентар.

„Во војна, времето одлучува за сè. Русите можат да добијат одлучувачка предност во еден момент и да ја остварат. Линиите на фронтот се стабилизираат, но по цена да се доведат сите украински резерви во битка. Руските сили можат да го променат односот.

 

Тие носат нови единици во играта. Во неуспешниот напредок на Киев во пролетта, Русија отиде со 40.000 војници, сега новите се 150-200.000, давајќи широк избор на можни цели и брзина. А во Украина едноставно нема кој да ги спречи“, коментира Ритер.

„Нема украинска војска која ќе им застане на патот. ќе влезат и веднаш ќе преземат сè. Нема да има никаква одбрана, одбраната ќе пропадне. И кога ќе се урне на север, ќе се урне на југ“, објаснува Ритер.

Русите ќе го заземат целиот југ. Клучот за се е да се скрши отпорот во Бахмут, но ако Русите го освојат северот, Харков, ќе одат на југ, преку Херсон до Николаев, ќе имаат доволно сила за тоа“, објаснува експертот.

„Деновите на специјалната операција, кога Русија оперираше со половина сила, се минато. Руската воена доктрина е на маса, а таа вклучува нарушување на комуникациите и удари врз логистиката. Целата прелиминарна работа што ќе се направи.

Украинците го преживеаја ова време во незнаење, залажувајќи се во сопствената моќ, бидејќи Русија не ги прислушуваше нивните комуникации. Едноставно беше неразбирливо што им беше дозволено да одржуваат контакт со светот“, коментира воениот специјалист.

„Сега Украинците се заробени под артилериски оган, но ако се обидат да се движат, тие се осудени на пропаст. Русите знаат да се борат, од септември секој ден се подготвуваат за овој момент“, коментира Скот Ритер.

Според него, зимското замрзнување на земјата ќе овозможи да се зголеми мобилноста на тешката борбена опрема и тоа ќе и даде на Русија предност.

А БМП Бредли и Мардер ветени од Западот не можат веднаш да одат на бојното поле. Прво, тие треба да се извадат од складиштето и да поминат техничка обука, а Украинците исто така мора да бидат обучени да ги користат, посочува тој. Ова ќе трае неколку месеци, објаснува експертот.

„Украина ги исцрпи резервите на тенкови и други оклопни возила. Затоа генералот Залужни (командантот на вооружените сили на Украина) во ноември рече дека му требаат 300 тенкови, 500 БМП и 500 пиштоли. Затоа што изгубил сè. накратко, ако Русија започне офанзива, како што очекуваме, и донесе илјадници тенкови и оклопни транспортери во битка, зимата дефинитивно ќе и помогне. Всушност, на Залужни му треба нова војска“, коментира Ритер.

Тој сугерира дека за време на неодамнешната посета на Володимир Зеленски на САД, тој добил ветување од Џо Бајден дека ќе му биде дадена тешка воена опрема. Проблемот, сепак, е како ќе се испорачаат толкаво количество тенкови – не можат да се превезуваат со авион, а најверојатно ќе бидат натоварени на бродови.

Скот Ритер, исто така, објаснува за што се работи БМП Бредли

„Тоа е борбено возило на пешадија кое носи група војници. Вооружено е со митралез од 25 мм, како и неколку противтенковски проектили TOW. Кога се користи компетентно како дел од битка група, навистина може да биде „убиец на тенкови“.

Големиот проблем, сепак, е што овие БМП се чуваат во огромни скривалишта. Пред да биде испратена во Украина, оваа опрема мора да се извади од складиштето, да се подготви, да се подложи на одржување, да се транспортира преку океанот, а потоа во Украина, Украинците треба да се научат како да ја користат и дури потоа да се стават во борба. Оваа техника може да се појави најрано во април-мај или јуни“, категоричен е Скот Ритер.