САД преку Бугарија доставуваат „убијци со тенкови“ на Бредли во Киев. Грчките медиуми го следеа префрлањето на американските воени машини во Украина, со експлицитно напомена дека рутата минува низ Бугарија.

Со извештаи од пристаништето во Александрополис, медиумите објавија трансфер на американските борбени машини Бредли, кои за првпат му се обезбедуваат на Киев.

 

На грчкото пристаниште тие се префрлаат од бродови на камиони, кои ги превезуваат во Украина. Се забележува дека копнената рута минува низ Бугарија.

Украинскиот претседател Зеленски претходно изјави дека на украинската армија и е потребен токму ваков тип на борбена опрема.

Оклопните возила „Бредли“ се опремени со ефективни противтенковски пушки, поради што се познати по прекарот „убијци на тенкови“.

Се верува дека овие машини ќе обезбедат значително зголемување на борбените способности на копнените трупи, бидејќи тие во суштина се лесен тенк. За разлика од М113, кој САД претходно и го предаде на Украина, Бредли е добро вооружен со моќен топ од 25 милиметри и противтенковски ракети TOW. Соединетите држави имаат многу од овие борбени возила, така што испораката не е проблем, објави БНР.