РУСКИ КОПААТ И ДОБРО УТВРДУВААТ: Се подготвуваат за украинската контраофанзива напролет, еве каде ќе биде Штрајкот!

71Русија неодамна ја зајакна својата одбрана во југоисточниот регион Запорожје , објави британското Министерство за одбрана во својот извештај од 8 јануари.

Утврдувањата, особено меѓу градовите Василивка и Орихив во областа, сугерираат дека Русија можеби очекува потенцијална контраофанзива на украинските сили во регионите Луганск или Запорожје.

– Голем украински пробив во Запорожје сериозно би ја доведе во прашање одржливоста на рускиот „копнен мост“ што ги поврзува руската област Ростов и Крим – објави британското Министерство.

 

Украинската армија

Украинската армија
Фото: Profimedia

Шефот на разузнавачката служба Кирило Буданов неодамна изјави дека Украина планира голема контраофанзива на пролет , додека Зеленски на крајот на декември рече дека „Украина е на пат кон победата за која сонувале сите генерации“ .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа