НОВА ШАМАР ЗА ПУТИН ОД КАВКАЗОТ Ерменскиот премиер Пашинјан и порача на Москва: Оваа година овде нема да одржувате воени вежби

НОВА ШАМАРКА ЗА ПУТИН ОД КАВКАЗОТ Ерменскиот премиер Пашинјан и порача на Москва: Оваа година овде нема да одржувате воени вежби

Ерменија во вторникот објави дека одбила да биде домаќин на воена вежба на Алијансата предводена од Русија во 2023 година, поради незадоволството од Москва поради затворањето на важна сообраќајна рута за снабдување на енклавата Нагорно-Карабах, пишува Јутарњи лист.

Информациите доаѓаат во време кога Јемен покажува зголемени знаци на нетрпеливост кон својот руски сојузник, кој го обвинува дека не одговара на „провокациите“ на Азербејџан во однос на Карабах, каде Москва, која моментално е заглавена во офанзивата во Украина, распореди свои мировни сили. силите.

„Ерменија смета дека не е соодветно да се одржи вежба на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) оваа година… Таа вежба нема да се одржи“, рече ерменскиот премиер Никол Пашинјан на прес-конференција.

Како што рече Пашинјан, Ереван веќе ја известил воената алијанса предводена од Москва, која вклучува неколку поранешни советски републики.

Пашинјан и замери на Организацијата дека „не ги осудува дејствијата на Азербејџан“ и Русија дека не ја исполнила својата задача „гарант на ерменската безбедност“.

„Ерменија очекуваше специјални акции од руските и другите партнери во областа на безбедноста. Но, на Ереван му беше кажано дека границите на Ерменија и Азербејџан не се воспоставени“, се пожали Пашинја

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа