ДРАКОНСКА КАЗНА: Иран осуди белгиски хуманитарен работник на 40 години затвор и 74 удари со камшик

ДРАКОНСКА КАЗНА: Иран осуди белгиски хуманитарен работник на 40 години затвор и 74 удари со камшик

Зад затворени врати, Иран осуди белгиски хуманитарен работник на 40 години затвор и 74 удари со камшик под обвинение за шпионажа, објавија денеска тамошните државни медиуми.

На веб-страницата на иранскиот правосуден систем се наведува дека Револуционерниот суд го осудил 41-годишниот Оливие Вандекасл на 12,5 години затвор за шпионажа, 12,5 години за соработка со непријателски влади и 12,5 години за перење пари.

Белгиецот е казнет и со милион долари и 2,5 години затвор поради перење пари.

Сè уште нема информации дали обвиненијата се поврзани со антивладините протести што го потресуваат Иран во последните четири месеци, за кои иранските власти ги обвинуваат странските сили.

Протестите започнаа со смртта на 22-годишната Махса Амини на 16 септември, откако беше уапсена во Техеран од полицијата за морал, поради наводно прекршување на строгиот кодекс на облекување.

Оттогаш, 14 лица се осудени на смрт во врска со протестите, а бројни странци и лица со двојни државјанства се уапсени и честопати им се суди без соодветна постапка, велат групите за права.

Според иранскиот закон, Вандекастеле може да биде ослободен по 12,5 години. На веб-страницата на судството стои дека пресудите може да се обжалуваат.

Семејството на Белгиецот минатиот месец објави дека тој со месеци е притворен во ирански затвор и дека штрајкува со глад. Тие рекоа дека му е забранет пристапот до адвокат по негов избор и дека страда од сериозни здравствени проблеми.

Белгија ги повика своите граѓани да го напуштат Иран, предупредувајќи ги дека се соочуваат со ризик од произволно апсење или нефер судење.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа