ДА СЕ ФОРМИРАЛА ВЛАДА БЕЗ ВМРО И ЛЕВИЦА? ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО МАРИЧИЌ СЕ ОБИДУВА ДА ГО СПАСИ ТАНДЕМОТ СДС И ДУИ ОД ПРОПАСТ!

Вреди да се размислува за формирање предизборна широка европска коалиција во којашто ќе бидат вклучени сите политички партии, освен ВМРО-ДПМНЕ и Левица, изјави синоќа вицепремиерот Бојан Маричиќ, појаснувајќи дека со една таква коалиција би се отворил широк фронт кој ќе овозможи брзо зачленување на Македонија во Европската Унија.

– Секоја идеја и концепт што оди во насока на креирање широк фронт на политички партии што ќе се најдат на страната на поддршка и на клучните реформи, брзото зачленување на земјава во ЕУ и отстранување на сите бариери на тој пат, е нешто за што вреди да се размисли – изјави вчера Маричиќ во интервју за емисијата „360 степени“.

Ваквата идеја за формирање широка европска коалиција, пак, прв ја соопшти лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој на новогодишниот прием на неговата партија го спомна терминот „фронт за европска Македонија“.

– Овој фронт мора да се изгради и јас и вие заедно го имаме моралното и националното право тоа да го направиме за политичките партии, затоа што Македонија мора да биде европска бидејќи историски и територијално ѝ припаѓа на Европа – рече Ахмети.

Но, колку е прифатлива ваквата идеја за останатите политички партии кои се планирани да ја сочинуваат европската коалиција? Какво мислење делат двете „отпишани“ политички партии ВМРО-ДПМНЕ и Левица, кои се означени како „антиевропски“?

Класична мајоризација

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, во разговор за Плусинфо вели дека владините коалиции треба да се резултат на народната изборна волја.

– Хрватите имаат соодветна поговорка која може да ги отслика и политичките желби на владата на СДСМ поддржана од ДУИ, а таа гласи: „Што се баби хтило, то јој се и снило“. Европски стандард е владата и премиерот да ги бира народот на избори, а не како Димитар Ковачевски и Али Ахмети кои сметаат дека државните функционери треба да му бираат влада на народот. Но, бидејќи Владата не може да ја придобие довербата на мнозинството граѓани, веројатно ќе се обидува да придобие уште еден грст политичари во замена за министерски или директорски функции. Како и да е, владата која нема народен легитимитет најчесто нема ни капацитет да работи во интерес на народот, и порано или подоцна таквите влади паѓаат. Без предвремени избори, не би имале ефикасна влада со демократски легитимитет којашто ќе носи здрави решенија. Целта на власта, според мене, е да се вклучи Алијанса за Албанците во владината коалиција, па со тој потег да се добие некаков амортизер за сите овие проблеми што се случуваат во ДУИ и во СДСМ – посочува Милошоски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа