ДАЛИ Е ОВА ПЕКОЛЕН ПЛАН СО КОЈ ТРЕБА ДА СЕ СКРШАТ МАКЕДОНЦИТЕ? ШИРОКА ВЛАДА БЕЗ ЛЕВИЦА И ВМРО?

– Што би било различно во таа предизборна широка коалиција, освен тоа што една или две албански политички партии би се вклучиле во коалицијата? Можно е ова да е само игра за да се зацврсти ослабената ДУИ, па останатите политички партии од албанскиот блок да се претопат во партијата на Али Ахмети. Не може да постои терминот „широка влада“, а таму да не е вклучен македонскиот политички блок. Знаете што ќе следува ако се реализира идејата на власта? Ќе ни се случи мајоризација на малцинството, исто како што се случи за време на гласањето на „францускиот предлог“. Тогаш имаше повеќе пратеници Албанци од Македонци, кои гласаа за прашање кое го задира македонскиот идентитет. Треба да се самоизолира секој доблесен Албанец од кого се бара да гласа за вакви прашања кои ги повредуваат чувствата на Македонците. Тоа се наши емотивни прашања, но СДСМ нема од каде да влече легитимитет и го прави тоа што го прави – коментира Мојсоска.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа