ШОК ИНТЕРВЈУ НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ЕКСПЕРТ ЗА УКРАИНА: Третата светска војна е во тек, НАТО, САД и ЕУ можат да бидат победени од сојузот ДИКТАТУРА

ШОК ИНТЕРВЈУ НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ЕКСПЕРТ ЗА УКРАИНА: Третата светска војна е во тек, НАТО, САД и ЕУ можат да бидат победени од сојузот ДИКТАТУРА

Третата светска војна е во тек, а Западот може да загуби во конфликтот со Русија и нејзините сојузници или да постигне пироска победа, смета експертот за Источна Европа и Украина, италијанскиот професор и академик Леонардо Дини.

Дини, кој живее во Украина две децении, даде многу детална анализа на тековната руско-украинска војна и рамнотежата на силите во светот во интервју за францускиот портал Атлантико :

Вие верувате дека војната во Украина го носи семето на Третата светска војна, дури и ако таа е веќе започната. Можевме ли да го избегнеме и дали е навистина доцна да го спречиме?

Третата светска војна е веќе тука…, за оние кои не сакаат да ја игнорираат. Папата за тоа зборува веќе една година. Геополитичката реалност е веќе таква. Украина, како што ја знаеме историски, несвесно станува центар на светот: сите главни земји на планетата се вклучени, од различни причини, во сегашната криза.

Илустрација
ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА : SHUTTERSTOCK

Сега прашање е кој ќе излезе како победник од оваа светска војна, од воен аспект. Според мое мислење, ако нападите од спротивната страна не се избегнат со ненадејна превентивна акција, НАТО, Америка и Европа парадоксално може да бидат поразени или можеби да постигнат победа на Пирос. Кина, Русија, Кореја, Иран, Индија и Турција, ако се соединат, ќе завршат како победници и ќе имаме „наопаку Јалта“.

Во тој случај, новиот мултилатерален светски поредок би бил во „четврта светска војна за одмазда“ против Западот. Тоа би бил свет диктиран и воден од диктатури: руски, кинески, корејски, ирански. Од друга страна, би било сосема поинаква работа доколку оваа хибридна светска војна се појави како вистински мултилатерален свет, предводен од вистински демократии, како што се некои земји од БРИКС како Бразил, Јужна Африка, Индија, покрај земјите како Канада, Австралија. и на Јапонија. Во тој случај, G20 би можел да го заземе местото на сегашниот G7.

И ако победи западната коалиција?

За да се избегне светска војна, би било неопходно да се најде џентлменски договор со Русија, сличен на договорите меѓу Реган и Горбачов. Можеби Трамп би можел да го направи ова, иако за ограничено време, доколку биде реизбран во 2024. Би било неопходно да се зајакне дијалогот и сојузот Запад-Исток, но не постои неопходен предуслов за демократско лидерство во Русија …

Дали е доцна за преговори со Русија, знаејќи дека неодамна, откако папата Франциско, самите претседатели Бајден и Макрон укажаа на можноста за продолжување на преговорите?

Никогаш не вели никогаш. Тоа го докажуваат случаите на личности желни за дијалог, како Абрамович, Ердоган, Маск, папата, Макрон, па дури и Бајден во помала мера како што спомнавте, не заборавајќи го довчерашниот израелски премиер Бенет и зошто да не повторно Бенјамин Нетанјаху.

Од реална гледна точка, ние западнавме – со сите последици – во светски конфликт, како што изјави самиот Путин во Давос во 2007 година, но знаеме дека светските војни навистина завршуваат. Она што е сигурно е дека Третата светска војна ќе го редефинира границите на Европа. , многу години, можеби со векови.

Илустрација
ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА : АП ЕВГЕНИЈ МАЛОЛЕТКА, АП СЕРГЕЈ ГУНЕЈЕВ, А.П.

Бидејќи сте Италијанец со француско потекло, што би предложиле, доколку сте советник на Емануел Макрон или Џорџо Мелони, да ја спасите економијата и мирот?

Би ги советувал Макрон и Мелони да започнат обид за нови „евроазиски договори Минск 2“, со посредување меѓу најумерените и најбалансирани претставници на властите што постојат во Европа, кои би биле испратени како „амбасадори на мирот“ во Москва, со што ефективни соговорници со Путин.

Дали западњаците во право го отфрлаат дијалогот со Москва?

Во оваа фаза тие се во право, бидејќи дијалогот е невозможен без враќање во Украина на барем Херсон и регионот Запорожје. За Керсон се чини дека работата е речиси на половина пат… Денес статус квото во Украина би се материјализирало во ситуација слична на Северна Осетија, во Грузија или како бескрајниот спор на Кипар. Јасно е дека дури и да ја анектира цела Украина, Русија никогаш нема да има мир. Украина би била нова Чеченија, повеќе од „нова Русија“. Од друга страна, верувам во обидите на Франција, единствениот конкретен и продуктивен обид за преговори досега. Сепак, идејата за Ангела Меркел како мировен пратеник на ОН за преговори може да има смисла.

Да не зборуваме за нуклеарна апокалипса или Трета светска војна, како да избегнете економска катастрофа? Дали мислите дека е можен колапс на западниот систем со оглед на тежината на огромниот американски, европски, глобален јавен и приватен долг влошен од здравствената криза, како и од енергетската криза поврзана со војната во Украина?

Како што се преувеличуваат ефектите од санкциите врз Русија, така се преувеличуваат и нивните ефекти врз европската економија. Не е точно дека Европа ќе влезе во катастрофална криза: можна е рационализација на струјата и гасот. Тоа веќе го доживеавме во 1973 година, за време на нафтената криза во арапските земји од Персискиот залив, и можевме да се соочиме со овој предизвик. Европа мора да се откаже од некои од своите луксузи, привилегии и погодности ако не сака да се откаже од својата слобода и демократија во иднина. Ќе бидат неопходни ограничувања, но тоа не значи општа катастрофа.

Илустрација
ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА : SHUTTERSTOCK

А што е со воената компонента?

Соединетите Американски Држави веќе продадоа повеќе од една третина од залихите на противтенковски ракети Javelin на Украина, а ќе бидат потребни три до четири години за да се надополнат тие резерви. Истото важи и за ракетите земја-воздух Стингер. Покрај тоа, американскиот Конгрес во неколку наврати повикуваше на зголемување на воените трошоци во текот на годините. И уште во 2018 година во извештајот на Комитетот за одбрана на Конгресот се посочува дека САД ризикуваат да ја загубат војната во сценарио на директен конфликт со Русија и Кина…

Истото важи и за НАТО, кој би бил во очигледна стратешка криза доколку би бил вклучен во конфликти според повеќе од едно сценарио. Европа одамна е недоволно заштитена: само погледнете ја скромната одбрана на Балтикот и на источната страна на алијансата, и покрај неодамнешните засилувања. Да не зборуваме за јужната страна, изложена на Русите во Сирија и Либија и Средоземното Море кое стана руско море и повеќе не е Маре Нострум.

Што е со американскиот или НАТО „ударот“ на руската флота како одмазда. како што спомнаа американските и западните претставници?

Евентуален конвенционален превентивен напад врз руски бродови во Црното или Балтичкото Море, во случај на руски тактички нуклеарен напад врз Украина, би бил Перл Харбор на 21 век, но на руска страна… воените операции на армиите, американски војници во Европа денес има само 75.000 на терен, во споредба со 400.000 и повеќе до 1989/91 година. Како рака на сојузниците на Соединетите Држави, НАТО има само 40.000 луѓе зад Силите за брза интервенција, наспроти речиси милион Руси кои се запишани и обучени и потенцијални 25 милиони Руси кои би можеле да бидат регрутирани. во случај на општа мобилизација…

Кинезите и Корејците распоредуваат огромни армии: Кинезите со три милиони војници меѓу два милиони активни, плус резервисти и паравоени сили, и имаат речиси неограничен капацитет за мобилизација, со оглед на нивното население. Корејската војска може да има 1.200.000 активни и 600.000 резервисти.

Конечно, Иран има 575.000 активни и 350.000 резервисти. Потоа, тука се силите на Заедницата на независни држави на ЗНД и земјите од Централна Азија кои се сојузници со Русите, потоа другите земји сојузници со Русите во светот: Венецуела, Сомалија, Куба… и оние од Азија и Африка , подготвени да се ангажираат, со Русите и Кинезите како движечка сила.

Илустрација
ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА : EPA/JALIL REZAYEE

Дури и ако САД имаат два милиони војници во активна служба во светот, НАТО неодамна со Столтенберг, во јуни, одлучи (и во која временска рамка?) да го зголеми бројот на распоредени војници на 300.000, а потоа да ги трансформира борбените групи во борбени бригади. Уште еден тактички и стратешки проблем, НАТО, исто така, сака да ги трансформира денешните „Сили за одговор на НАТО“ во вистинска армија, можеби поагилна и пофлексибилна од источните гиганти, додека знаејќи дека Русите имаат сојузник во сенка — како Индија, исто така. како карта за играње како амбивалентна Турција…

Во воена смисла, и покрај западната реторика, јасно е дека во пракса е направено премалку и предоцна за зајакнување на Европа: премногу се става на победничката улога на Украина, но забораваме дека дури и вистинските Козаци, во 1600 година, не можеа да се ослободат од новонастанатата руска империја..

Затоа, во случај на вистинска и директна војна меѓу НАТО и „Источната алијанса“ предводена од Русија, би било итно да се мобилизираат резервистите во Европа и да се обучуваат пред избувнувањето на евентуална меѓуевропска војна да стане лавина. .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа