НЕМА НОВ БРАН НА МОБИЛИЗАЦИЈА ВО РУСИЈА! Песков: Испораките на оружје можат само да ја зголемат болката на украинскиот народ!

Западните испораки на оружје за Украина нема да можат ништо да променат, само ќе ја зголемат болката на украинскиот народ, изјави портпаролот на Кремљ.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска ги демантираше најавите за нов бран на делумна мобилизација, додавајќи дека важноста на оваа информација не треба да се преувеличува.

„Сè на оваа тема е напишано многу пати на многу канали на Телеграма. Воопшто нема потреба да им се придава толкаво значење. Примарниот извор на информации за мобилизацијата е официјалната влада на чело со претседателот на Русија“, рече Песков. .

Тој додаде дека западните испораки на оружје за Украина нема да можат ништо да сменат и дека тоа не може да го наруши процесот на постигнување на целите на специјалната воена операција.

„Нема смисла да се зборува само за одлуката на Франција. Знаеме дека Европа, Северноатлантската алијанса и Соединетите Американски Држави веќе испумпаа десетици милијарди долари во Украина со снабдување со оружје“, посочи тој.

Според него, сите овие испораки можат само да ја зголемат болката на украинскиот народ и да ги продолжат неговите маки, но во основа ништо не можат да решат.

САД го објавија најголемиот пакет воена помош за Украина во износ од над три милијарди долари. Поточно, тој ќе вклучува пешадиски борбени возила Бредли, самоодни хаубици, оклопни возила, ракети ХИМАРС, како и други средства и муниција.

Мобилизација, Русија
ФОТО: ЕПА АНАТОЛИЈ МАЛЦЕВ, ПРИНТСКРИН/ТВИТЕР

Германија објави дека ќе испорача пешадиски борбени возила Мардер и системи за воздушна одбрана Патриот.

Песков посочи дека Русија ги осудува постапките на извршителите на немирите во Бразил и ги поддржува напорите на претседателот на земјата Луис Инасио Лула да Силва да воспостави ред.

„Се разбира, ние силно ги осудуваме постапките на поттикнувачите на немири. И апсолутно го поддржуваме бразилскиот претседател Лула да Силва, како и активностите насочени кон воспоставување ред и владеење на правото во оваа земја“, додаде тој.

Песков потсети дека рускиот претседател Владимир Путин неодамна му честитал на својот бразилски колега за изборната победа.

„Сè уште високо ги цениме напорите на г-дин да Силва, неговиот развој на билатералните односи“, нагласи рускиот претставник.

Поддржувачите на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро, кои протестираат против резултатите од претседателските избори од крајот на минатата година, вчера ја окупираа зградата на конгресот во главниот град на Бразил, упаднаа на територијата на палатата Планалто, претседателската резиденција, а исто така зградата на Врховниот суд, објавија локалните медиуми. Полицијата приведе повеќе од 400 лица.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа