Унгарија: Неолибералниот модел на светски поредок во кој доминира САД престана да функционира


Warning: Undefined array key "tag" in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/better-framework/content-injector/bf-content-inject.php on line 473

 

Советникот на премиерот Балаж Орбан ја презентираше тезата од говорот на премиерот Виктор Орбан, во кој тој истакна дека овој систем почнал да пропаѓа поради „недостигот од регулатива и државна контрола“ врз економијата и финансиите.

Неолибералниот модел на светскиот поредок во кој доминираат САД престана да функционира, но како ќе изгледа новиот модел останува да видиме, бидејќи неговите контури штотуку почнуваат да се обликуваат.

Ова се наведува во написот на политичкиот советник на премиерот на Унгарија, Балаш Орбан, кој на затворена средба во унгарската фондација Калман Сел ја презентираше тезата за неодамнешниот говор на премиерот Виктор Орбан.

Написот беше објавен во саботата на веб-страницата Мандинер.

„Неолибералниот модел на глобализација го помина својот тек“, напиша тој.

„Современиот модел на глобализација е создаден по распадот на Советскиот Сојуз“, објасни Балаж Орбан. „Таа се заснова на униполарниот светски поредок предводен од Соединетите држави и базиран, всушност, на неолиберални принципи.

Авторот смета дека овој поредок почнал да се урива како резултат на „недостигот од регулација и државна контрола“ врз економијата и финансиите, што за прв пат го покажа светската криза во 2008 година.

„Настаните од 2010-тите – миграцијата, Брегзит и победата на Доналд Трамп [на претседателските избори во САД] – покажаа дека неолибералниот светски поредок не функционира како порано и дека го губи легитимитетот. И пандемијата што избувна во 2020 година уште еднаш ја потврди ранливоста на неолибералниот светски поредок. „Сè се интензивираше на почетокот на 2022 година во конфликтот меѓу Украина и Русија, што јасно покажа дека сегашната западна центричност не може да биде одржлива, бидејќи ривалите на Западот се интензивираа, најмногу благодарение на либерализацијата на трговијата и економијата“, рече советникот. на унгарскиот премиер во написот.

Изнесувајќи ги ставовите на својот шеф, Балаш Орбан истакна дека „контурите на новиот поредок сè уште се појавуваат“, но Западот, сè уште предводен од САД, се обидува да „задржи барем делумна доминација“. За таа цел се преземаат различни дејствија – од прекинување на меѓународните економски врски (она што во западната терминологија е познато како „откачување“) до заживување на блоковите од ерата на Студената војна.

Унгарската влада смета дека таквиот пристап не е во нејзин интерес. Не да се делиме, туку да се обединиме – тоа е стратегијата на Орбан за следната деценија“, потенцираше советникот на шефот на унгарската влада.

Тој истакна дека, според премиерот Орбан, само под овој услов Унгарија ќе може да ја исполни својата главна стратешка задача за следната деценија. Тоа е „излегување од групата земји со среден приход и фаќање чекор со развиените земји, како и постигнување статус на регионална средна сила во Централна Европа“, рече Балаж Орбан.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа