СТОЛТЕНБЕРГ ПРЕДУПРЕДУВА: Кина и Русија се обединија! Тие сакаат поинаков светски поредок и ја уништуваат нашата верба во слободата и демократијата

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека сè поинтензивната соработка меѓу Русија и Кина го загрозува светскиот поредок воспоставен од западните земји.

„Тие беа обединети барајќи поинаков светски поредок. Факт е дека тие не ги споделуваат нашите вредности и се обидуваат да ги одбранат интересите што ја нарушуваат нашата вера во слободата и демократијата. Во овој опасен свет, земјите од Алијансата мора да се држат заедно“, рече тој на конференцијата во Норвешка.

Тој истакна дека главниот доказ за обединувањето на двете држави е одбивањето на Пекинг да ја осуди руската специјална операција во Украина.

„Напротив, Кина го промовира рускиот наратив, префрлајќи ја вината за ситуацијата на НАТО и првично го поддржа барањето на Москва Алијансата да ги затвори вратите за нови членки“, посочи Столтенберг.

Притоа, секретарот го подвлече продлабочувањето на односите меѓу Русија и Кина на воено и на економски план.

Да потсетиме, рускиот претседател Владимир Путин на 30 декември одржа видео-конференција со кинескиот лидер Си Џинпинг. Рускиот лидер истакна дека односите меѓу двете земји покажуваат зрелост и стабилност во светло на растечките геополитички тензии, а го покани и кинескиот претседател следната година да ја посети Москва.

Од друга страна, Кси рече дека Кина е подготвена да соработува со Русија за да го заштити суверенитетот и безбедноста на двете земји.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа