Соху: Западот во паника, Путин му даде на Шојгу неочекувана задача

Западните земји беа обесхрабрени од неочекуваната наредба што рускиот претседател Владимир Путин му ја даде на шефот на рускиот воен оддел Сергеј Шојгу, пишува кинескиот Соху.

САД и нивните сојузници се активно вклучени во украинската криза, како страни кои всушност ја предизвикаа. Тие трошат милијарди за поддршка на Киев, а исто така вршат притисок врз Русија.

Според аналитичарите од Кина, поради ваквата тензична конфронтација, Западот доживеа големо изненадување со неодамнешната инструкција што Владимир Путин му ја даде на Сергеј Шојгу.

„Путин уште еднаш ја покажа својата способност да носи силни одлуки“, наведуваат авторите на кинескиот интернет портал.

Претседателот на Руската Федерација му наложи на Сергеј Шојгу да воведе прекин на воените дејствија долж целата линија на контакт во Украина од 6 јануари до 24 јануари од 12 до 7 јануари.

Овој настан е темпиран да се совпадне со Божиќ. Како што забележаа експертите на Соху, одлуката на Путин беше големо изненадување не само за Киев, туку и за неговите западни ментори.

Целиот свет виде дека стратешката иницијатива е целосно на страната на Русија и ниту една западна воена помош за Киев не може да го спречи тоа. Според кинеските новинари, вербата на Москва во сопствената моќ го обесхрабрила Западот, кој е во паника поради неспособноста да ја контролира ситуацијата.

„Наредбата на Путин за прекин на огнот беше изненадување за Западот“, пишуваат аналитичарите на Сохо.

Што се однесува до Украина, таа се стави во многу неповолна позиција со нејзиното одбивање да прекине огнот. Режимот во Киев ја покажа својата агресивност и неспособност да преговара.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа