РУСИТЕ ТВРАТ ДЕКА ИМААТ ОДМАЗДА ЗА МАКЕЈЕВКА: Конашенков објави дека во Краматорск се ликвидирани 600 украински војници (ВИДЕО)

Ракетниот напад на руските војници врз локацијата на Вооружените сили на Украина во Краматорск доведе до ликвидација на 600 украински војници. Нападот бил одмаздничка операција за Макиевка, објави официјалниот претставник на Министерството за одбрана Игор Конашенков, пренесува РИА Новости.

Тој нагласи дека ударот бил зададен веднаш по завршувањето на примирјето во првите минути од неделата на 8 јануари.

„Како одговор на криминалниот напад на режимот во Киев на точката на привремено распоредување на руски воен персонал во населбата Макеевка во Доњецката Народна Република, командата на Обединетата група сили на Русија спроведе одмаздничка операција“, Конашенков. кажа.

Претставникот на Министерството за одбрана истакна дека руското разузнавање во текот на изминатиот ден ги утврдило местата на привремено распоредување на украинската армија во градот Краматорск. Се испостави дека тие биле сместени во два студентски домови: во едната зграда имало повеќе од 700 украински војници, во другата – повеќе од 600.

„Како резултат на масовен ракетен напад на точките на привремено распоредување на единиците на вооружените сили на Украина, беа уништени повеќе од 600 украински војници“, резимира Конашенков.

Во новогодишната ноќ, украински милитанти истрелаа ракети ХИМАРС врз зградата на стручното училиште во Макеевка, каде што беше привремено стационирана руската армија.

Макејевка, Макиивка
ФОТО: EAST2WEST NEWS / WILLWEST NEWS / PROFIMEDIA

Две од шесте гранати биле пресретнати од системи за противвоздушна одбрана, но другите целосно ја уништиле зградата.

Според официјалните руски информации, во нападот загинале 89 лица, меѓу кои и заменик командантот, потполковник Бачурин. Сепак, украински извори тврдат дека во нападот загинале до 400 војници.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа