ПУТИН ЌЕ РЕГРУТИРА ПОЛОВИНА МИЛИОН НОВИ ВОЈНИЦИ? Украинската служба тврди дека по 15 јануари ќе следи нов бран на МОБИЛИЗАЦИЈА во Русија

ПУТИН ЌЕ РЕГРУТИРА ПОЛОВИНА МИЛИОН НОВИ ВОЈНИЦИ?  Украинската служба тврди дека по 15 јануари ќе следи нов бран на МОБИЛИЗАЦИЈА во Русија

Официјални лица на украинската разузнавачка служба предупредуваат дека Кремљ планира нов бран на мобилизација на до 500.000 луѓе кои ќе се борат во Украина од средината на јануари, пишува Брисел Политико.

Новиот повик за регрутирање, кој ќе опфати повеќе нови регрути од минатогодишните 300.000, ќе ги вклучи и големите градови, вклучително и некои стратешки индустриски центри во Русија, рече Андриј Черњак, официјален претставник на Главната воена разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана.

Рускиот претседател Владимир Путин во декември изјави дека предложениот нов бран на регрутирање ќе биде бесмислен бидејќи само 150.000 претходно мобилизирани војници наводно биле распоредени на фронтот.

На 31 октомври Русија објави крај на претходната „делумна“ мобилизација на 300.000 луѓе. Но, Черњак тврдеше дека Москва цело време продолжила со тајното регрутирање.

Сега украинското воено разузнавање очекува дека по 15 јануари би можел да започне нов голем бран на официјална мобилизација.

„Овој пат Кремљ ќе ги мобилизира жителите на поголемите градови, вклучително и стратешките индустриски центри низ Русија“, рече Черњак.

„Ова ќе има многу негативно влијание врз веќе загрозената руска економија.

Москва планира да употреби дополнителни 500.000 регрути во евентуална нова масовна офанзива против Украина, пишува Гардијан, повикувајќи се на Вадим Скибицки, заменик-шеф на воената разузнавачка служба на Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа