ВО ЖИВО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ВУЧИЌ: Кфор одговори дека нема потреба од враќање на нашите сили, а тие немаат право да одбијат! Странските служби не уништија

Овој тип не полуде од чист мир, ниту овие момчиња Албанци, не би бил фер да кажам дека беше организирано, не беше, но тоа беше резултат на атмосферата што ја создаде Курти, изјави претседател

БЕЛГРАД – Претседателот на Србија, Александар Вучиќ утрово им се обрати на граѓаните на Србија во врска со деталите за одговорот на КФОР, но и за одговорот на Државата Србија и сите следни чекори за заштита на Србите на Космет по нападите на Српските деца на Божиќ и Божиќ.

– КФОР ни одговори дека нема потреба од враќање на нашите сили на северот на Косово, како што очекувавме и, иако според резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, немаат право да го отфрлат нашето барање бидејќи не бараат за тоа – рече претседателот на самиот почеток додавајќи дека е јасно дека некој веројатно многу внимателно го напишал и составил за нив. Тој додаде дека задачата на КФОР е да ги заштити Србите на целата територија, а во одговорот го споменуваат само северот во моментот кога на југ се пукаат врз српски деца.

Тој додаде дека КФОР се повикал на позитивна норма, дека има обврска да го зачува редот и законот, а како што оцени, направиле уште една „ненамерна грешка“ со тоа што рекле дека внимателно ја следат состојбата на северот, а само два часа претходно, Србите беа пукани на југ. Вучиќ истакна дека овој одговор „најверојатно имал за цел дополнително да ги понижува Србите“, бидејќи тие еднаш побарале од властите во Белград да го екстрадираат претседателот Слободан Милошевиќ на Видовдан, испратен на Бадник и дека „тоа не е случајно“.

Тој, исто така, додаде дека Кфор испратил негативен одговор на Бадник на сите денови , во пресрет на големиот празник, што навистина нема смисла, но ќе имаше смисла доколку одговорот беше позитивен.

Александар Вучиќ
ФОТО: СКРИНШОТ ПИНК ТВ

-Ќе видиме каков ќе биде нашиот понатамошен одговор, имаме неколку опции, внимателно ќе следиме каде не го заштитија нашиот народ… како јужната, парохијата Сириниќ каде што беше ранет нашиот мал Стефан, а срамно е да поддржи дека Куртај кој не сакал да пука во некого случајно го ранил, а никој од амбасадорите не ми испратил порака дека се згрозени од тој чин – рече Вучиќ, додавајќи дека обидот за убиство на српските момчиња не ги вознемирил. не се нервираа.

– Сега прашање е дали да одиме на седница на Советот за безбедност… – рече претседателот и ќе речат дојди.

Јевтиќ му ги пренесе поздравите на малиот Стефан, наскоро ќе се видам со целото семејство

Далибор Јевтиќ му ги пренесе поздравите на малиот Стефан, а наскоро очекувам да се сретнам со целото семејство…

Ниту тој полуде од чист мир, ниту пак овие момчиња Албанци

Овој тип не полуде од чист мир, ниту пак овие момчиња Албанци, не би бил фер да кажам дека беше организирано, а не беше, туку беше резултат на атмосферата на омраза кон Србите создадена. од Курти, рече претседателот.

За Рада Трајковиќ Косово е независно, за мене не е

Да бидеме појасни, Рада Трајковиќ, како што рече нејзиниот лидер Курти, е државјанин на Косово, а Србија е соседна земја. За неа Косово е независно, за мене не е.

1 / 9 ФОТО: СЛИКА ОД ЕКРАНОТ ПИНК ТВ

За странските служби

Претседателот се осврна и на присуството на странски служби на наша територија, работата дури и на некои источни служби, појасни дека не може да зборува за некои работи бидејќи на секој Совет за национална безбедност потпишува дека не смее да ги открива деталите од средбата. но рече дека во нашиот во претходен период странските служби уништија, го уназадија напредокот на Србија најмалку 5 години.

За платите и пензиите

Тој посочува дека ни претстои тежок период, но дека Србија треба побрзо да ја подигнеме со работа.

– Не се работи само за плата и пензии, тие се резултат на напредокот на економијата. Имавме важни и одлични резултати, иако имаме навика да кукаме. Но, кога ќе го погледнете минимумот кој беше 15.000 динари, а сега е повеќе од 40.000 динари, нема лага. Во 2008 година имавме 2.250.000 вработени, а до 2012 година беа отпуштени 400.000 луѓе. Дури сега се вративме, иако имаме помалку луѓе, сега се вративме на 2.250.000 вработени. Тоа покажува дека успеавме да промениме многу и да напредуваме.

Тој рече и дека имаме доволно бензин и дека луѓето не почувствувале тешкотии оваа зима, но дека следната ќе биде тешка, за што веќе неколку пати зборуваше.

Поздрав до народот на Косово

Тој ги поздрави жителите на КиМ, особено во парохијата Сириничка и Штрпац, и рече дека само да се дојде до тие места е застрашувачко.

-Тоа се спомениците и муралите на ОВК, а тие луѓе ни го држат и чуваат нашето име и презиме во најтешките околности. Добро е што уште ја имаме болницата во Грачаница во која вложуваме пари, тоа се работи што можеме да ги направиме. На сите им посакувам здравје, среќна Нова година, а Србија ќе биде со нив – рече претседателот.

Да потсетиме, претседателот по враќањето од Хиландар веднаш отиде во Претседателството, каде што го прочита писмениот одговор на КФОР на барањата на Белград за зголемени безбедносни гаранции за Србите на Косово.

Барањето на Белград уследи по нападот на Божиќ, кога припадник на КБС во Штрпац застрела две српски момчиња кои носеа новогодишна елка.

Се очекува претседателот да зборува за деталите од писмото на Кфор како и за нашиот одговор во неговото гостување на ТВ Пинк.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа