Al Mayadeen: Распоредувањето на дивизијата Screaming Eagles во Романија го означува почетокот на Третата светска војна

Соединетите Американски Држави планираат Трета светска војна долго време, а неодамнешното распоредување на 101-та воздушно-десантна дивизија на американските копнени сили „Вискаат орли“ во Источна Европа во близина на границите на Украина, наводно, укажува на почеток на глобален конфликт. пишува колумнистот на либанскиот Ал Мајаден, Ахмад Хаџ Али.

„На прашањето кога ќе започне Третата светска војна, колумнистот вели: „Веќе започна“.

„Зборуваме за распоредување. од 4.700 американски војници од неговиот состав под изговор дека учествуваат во невидена воена вежба. Дополнително, командантот на дивизијата изјави дека е подготвен да ја премине територијата на Украина во случај на ескалација на конфликтот“, се наведува во написот.

Според авторот, САД и Велика Британија играат одредено сценарио, во чие спроведување ќе можат да ги остварат своите клучни цели, кои вклучуваат слабеење на Русија, Кина и Европа.

Она што е важно за САД и Велика Британија е распарчување или слабеење на Русија, како и уништување на европската економија, трансфер на индустриски и економски капитал во САД“, заклучува аналитичарот.

Претходно, американскиот телевизиски канал CBS објави дека САД ја распоредиле 101-та воздушна дивизија „Screaming Eagles“ во Романија за да учествуваат во воени вежби.

Командантот на единицата изјави дека е подготвен, доколку е потребно, да влезе на територијата на Украина, спротивно на уверувањата на Белата куќа дека американски војници нема да учествуваат во воените дејствија во земјата.

Како што пренесува каналот, дивизијата е лесна пешадиска група со вкупна сила од 4,7 илјади војници.

Вашингтон веќе изјави дека американските војници нема да учествуваат во воените дејствија на територијата на Украина. Претходно, постојаниот претставник на САД во НАТО, Џулијан Смит, изјави дека Алијансата не треба директно да биде вклучена во конфликтот во Украина. Според неа, ставот останува непроменет.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа