Русија бара од Киев да престане со чекорите што водат до нуклеарна катастрофа

22

Русија бара од Киев и неговите западни куратори да престанат да преземаат чекори што го доведуваат светот до нуклеарна катастрофа, изјави заменик-шефот на руската делегација Константин Воронцов на состанокот на Првиот комитет на Генералното собрание на ОН.

„Би сакале да потсетиме на неодговорните изјави на Зеленски на Минхенската безбедносна конференција во февруари оваа година за можноста за преиспитување на статусот на Украина без нуклеарно оружје, што би значело обид за стекнување нуклеарно оружје на штета на режимот на НПТ.

Со оглед на неодамнешните изјави на Киев за потребата од таканаречени превентивни нуклеарни напади од страна на земјите на НАТО против Русија, ова е категорично неприфатливо и целосно неприфатливо“, рече Воронцов.

„Бараме властите во Киев и западните куратори кои ги контролираат да престанат да преземаат активности кои го доведуваат светот до нуклеарна катастрофа и ги загрозуваат животите на невините цивили“, додаде тој. 

Според него, несовесно е да се игнорираат руските предупредувања во овој поглед и да се проверат постоечките црвени линии во нуклеарната сфера.

Претходно, генерал-полковник Игор Кирилов, шеф на силите за радијациона, хемиска и биолошка одбрана на вооружените сили на РФ, изјави дека руското Министерство за одбрана има информации за плановите на Киев да употреби „валкана бомба“ и за тоа ја обвинува Москва.

Министрите за надворешни работи на Велика Британија и Франција, Џејмс Клеверли и Кетрин Колона, како и државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, изјавија дека нивните земји ги отфрлаат тврдењата на Русија дека Украина се подготвува да употреби таканаречена валкана бомба.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog