Тековните руски напади против енергетската инфраструктура на Украина се толку методични и деструктивни што украинските и западните власти велат дека ги водат специјалисти за енергетика кои точно знаат кои цели ќе предизвикаат максимална штета на украинската мрежа, пишува весникот „Вашингтон пост“.

Промената на тактиката на Русија ги загрижува украинските и западните експерти бидејќи температурите во Украина почнуваат да опаѓаат, се вели во изданието. Тие предупредуваат дека нападите може да предизвикаат страдање на цивилното население, да создадат нов бегалски бран и дополнително да ја поткопаат украинската економија разурната од војна, пренесува БТА.

Многу украински градови се загреваат со централизирани постројки на кои им е потребна електрична енергија и гас за да функционираат, што значи дека нападите врз енергетската инфраструктура можат да бидат особено катастрофални. Кампањата е немилосрдна и многу стратешка – за разлика од тактиката на фронтот на руската армија, која често изгледа непромислено, рекоа украинските власти цитирани од публикацијата.

Пред оваа промена во тактиката, украинските енергетски службеници можеа да ја пренасочат струјата подалеку од штетата користејќи ја густата мрежа на советската и постсоветската енергетска инфраструктура во земјата, објави Вашингтон пост. Но, тоа станува се потешко, велат украинските власти.

Руската армија не го напуштила градот Херсон, туку го зајакнува и се подготвува за голема битка, изјави шефот на украинската воена шпионажа, пишува британскиот весник „Телеграф“ . Британското издание го цитираше интервјуто на генерал-мајор Кирил Буданов за весникот „Украинска правда“, во кое тој тврди дека руските сили сакале да ја вклучат украинската армија во битки во урбани услови во Херсон. Според Буданов, руските сили во моментов не се повлекуваат од градот, туку се подготвуваат да се одбранат. Украинскиот генерал смета дека се обидуваат да создадат „илузија дека се е изгубено“, но во исто време ја зајакнуваат одбраната на Херсон со нови воени единици.

Конвенционалната армија на Путин не е во состојба да победи многу помала сила, иако е поддржана од најновата технологија и интелигенција на Западот, пишува во „Гардијан“ во својот уреднички коментар. Смешното тврдење на рускиот претседател дека Украина планира да употреби „валкана бомба“ – експлозивна направа што содржи радиоактивен материјал – сугерира дека тој сега се обидува да најде понеконвенционални методи за водење војна, коментира британскиот весник.

Путин неодамна го назначи генералот Суровикин за командант на руските сили во Украина, а ваквото обвинување за подготовка за употреба на валкана бомба е точно надвор од книгата на Суровикин, посочува Гардијан. Концептот на „валкана“ бомба е целосна химера – фантазија создадена за да ги исплаши луѓето во Украина и да и дозволи на Русија да ја ескалира својата неконвенционална војна. Никогаш немало успешен напад со валкана бомба. Но, нивното психолошко влијание е 10 пати поголемо од нивниот физички ефект, а Путин мора да се надева дека тоа ќе ја скрши волјата на Украинците, заклучува британското издание.

Сепак, јасно е дека Бајден е многу помалку загрижен за можната употреба на валкана бомба отколку можноста Русија, по серијата инциденти што ескалираа, да активира нуклеарно оружје на бојното поле, што би било прво употребено во конфликт. откако САД фрлија атомско оружје врз Хирошима и Нагасаки, пишува весникот „Њујорк тајмс“ .

Американските власти веруваат дека оваа закана е дел од неизбежниот парадокс на конфликтот: колку поуспешни се Украинците, толку е поголем ризикот Русија да го скрши непишаното табу против употребата на нуклеарно оружје, се вели во публикацијата.

Мислењата меѓу американските разузнавачи се поделени за намерите на Русија. Некои од нив сметаат дека повторените закани за употреба на нуклеарно оружје се блеф. Други велат дека тие се дел од руската воена доктрина наречена „ескалација за деескалација“, во која е поставена мала нуклеарна направа за да ги предупреди противниците да се држат настрана, коментира Њујорк Тајмс.