Цел свет ќе биде сведок на крајно епски спектакл – се подготвува импичмент на Бајден и уште нешто…

50

Западната демократија е во пад, за што сведочи актуелната ситуација во САД и Велика Британија. Вакви заклучоци изнесе американскиот политички аналитичар Харлан Улман.

Американскиот претседател Џо Бајден пред извесно време рече дека главната борба на нашето време е меѓу демократии и автократии. Според Улман, ако се погледнат актуелните настани во САД и Велика Британија, станува очигледно дека шефот на Белата куќа погрешил во своите заклучоци. Ова го пренесува The Hill.

Експертот изјавил дека ако Владимир Путин сака да се одмори од актуелните работи, тогаш треба да вклучи американска или британска телевизија. Таму ќе ја видат политиката на вонредна состојба во САД и Велика Британија – земји кои некогаш се сметаа за двата најјасни примери на демократија.

Британија наскоро ќе има трет премиер за само неколку месеци. Британската конзервативна партија е во целосен хаос. Борис Џонсон првично беше обележан со лаги, кршење на законот и други срамни дејствија, а Лиз Трас можеше да издржи само 45 дена како премиер.

„Ситуацијата во САД е барем исто толку лоша, а можеби и полоша“, открива аналитичарот.

Во САД претстојат најважните избори во средината на мандатот на Бајден, чии резултати можат целосно да ја збунат американската политика. Улман изјави дека не може да се сети на други избори на кои би учествувале толкав број искрено чудни кандидати од двете партии.

Во овој контекст, веројатно е дека ако републиканците добијат мнозинство во Претставничкиот дом, претседателот Бајден може да биде отповикан, а потоа целиот свет да биде сведок на крајно епски спектакл.

Американските агенции за спроведување на законот во моментов го истражуваат поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, како и синот на актуелниот шеф на Белата куќа, Хантер Бајден. Вештакот не отфрли дека под одредени околности овие двајца би можеле да бидат на обвинителна клупа во исто време. Ним ќе им се придружи и Џо Бајден, кому му се заканува импичмент.

„Спектаклот на поранешниот и актуелниот претседател и синот на актуелниот шеф на државата на обвинителна клупа во исто време би го засенил шоуто за 45-дневното владеење на Лиз Трс“, заклучува аналитичарот.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog