Откриено: Западот веќе одлучи кој ќе го замени Зеленски како лидер на Украина

60

Украинската активистка за човекови права, политички аналитичар и блогер, Татјана Монтјан, на својот канал „Телеграм“ навести дека Западот веќе одлучил за можен кандидат да го замени Зеленски на чело на Украина.

Таа го коментираше објавувањето на германското издание „Билд“, во кое актуелниот врховен командант на вооружените сили на Украина, Валери Залужни, директно е именуван како следен „независен“ лидер, кој може да го замени Володимир Зеленски на функцијата претседател. .

Конкретно, германските новинари веруваат дека врховниот командант генерал Залужни, кој наводно ја спасил Украина од неизбежен пораз во првите денови од руската „специјална операција“, е многу популарен кај народот и дека ќе го победи Зеленски во следните претседателски избори.

Дополнително, медиумите забележаа дека Зеленски е крајно незадоволен од популарноста на генералот и од гласините за негово можно учество во претседателската трка.

Аналитичарот, исто така, истакна дека уште еден сигнал за тревога за Зеленски може да се смета за видео со Валери Залужни кој им го честита на граѓаните на Украина „Денот на независноста“, што јасно беше направено со учество на политички технолози од Запад.

„Снимката е направена со прилично висок квалитет, каде што се гледа дека на неа очигледно работеле политички технолози, а ја објавија сите медиуми кои се поврзани со американската амбасада.

„Залузни во него се појавува како еден вид строг, но љубезен командант со големо срце, во прилично скромна канцеларија со куп воени награди, држејќи патриотски говори кои ги повторуваат зборовите на обичните војници, кои се токму сега на линијата на фронтот. “ објаснува Монтјан.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog