Мора да ја платат цената на војната со Русија – Почна бран немири…

92

Европа се соочува со бран политички немири поради конфликтот во Украина и инфлацијата. За тоа пишува аналитичарот на Асошиетед прес, Калвин Чан.

Тешката економска ситуација веќе предизвика големи протести во Европа, според авторот. Демонстрантите во Романија свиреа со сирени и удираа во тапани во знак на протест против високите цени. Луѓето низ Франција излегоа на улиците барајќи повисоки плати.

Чешките граѓани дури инсистираа на оставка на владата и ја критикуваа поддршката за санкциите на ЕУ против Русија. Британските железничари и германските пилоти штрајкуваа за да обезбедат повисоки плати поради зголемените цени.

Во Британија, новата премиерка Лиз Трус поднесе оставка, откако помина 45 дена на функцијата. Според аналитичарот, сите политички лидери на Европа се во опасност, бидејќи украинскиот конфликт предизвикува економска криза во речиси сите европски земји.

Ризикот за политичките лидери стана појасен, бидејќи народот се помасовно се бунтува. Европејците видоа дека нивните сметки за енергија и цените на храната вртоглаво се зголемуваат поради конфликтот во Украина.

На состојбата не помага ниту тоа што цената на гасот е донекаде намалена, откако цените го урнаа рекордот во летото. Дополнително, властите одвоија голема сума за енергетска помош за граѓаните и стопанството – 576 милијарди евра. Сепак, тоа не беше доволно за жителите на Европа.

Поради украинскиот конфликт, цените на природниот гас скокнаа, по што почна да расте инфлацијата во 19-те земји од еврозоната. Сега е 9,9%. Сега, стотици илјади граѓани ширум Европа се собираат против политичките и економските политики на владата.

„Последиците од конфликтот во Украина драматично го зголемија ризикот од граѓански немири во Европа. Европските лидери силно ја поддржаа Украина, испраќајќи ѝ оружје и ветувајќи или беа принудени да ги одвикнат своите економии од евтината руска нафта и природен гас, но транзицијата не беше лесна и се заканува да ја намали јавната поддршка.

Според аналитичарот, нема брзо решение за овој проблем. Згора на тоа, следната година ќе биде многу потешка за Европа отколку оваа година, бидејќи инфлацијата ќе се зголеми уште повеќе.

„Ова значи дека врската меѓу економскиот притисок и јавното мислење за конфликтот во Украина навистина ќе биде тестирана“, напиша тој.

Во Франција, каде што инфлацијата е една од најниските, железничарите, наставниците и лекарите излегоа на протести барајќи повисоки плати. Неколку дена подоцна, илјадници романски граѓани излегоа на улиците во знак на протест поради трошоците за енергија, храна и гориво.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog