Израелскиот претседател објави докази за употреба на ирански беспилотни летала во Украина

Израелскиот претседател Јицак Херцог за време на посетата на САД ќе ги открие доказите за употребата на ирански беспилотни летала во војната во Украина.

„Преку визуелна анализа, израелското Министерство за одбрана утврди дека Украина има фрагменти од беспилотни летала идентични на оние развиени во Иран.

Претседателот Дјук ќе ги претстави сликите од експлозивните беспилотни летала Шахед-136 подготвени за лансирање за време на воените вежби во Иран во декември 2021 година на претставници на американската влада. Друга слика го прикажува истиот дрон соборен за време на борбите во Украина“, се вели во соопштението на прес-службата на Војводата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа