Експерт: САД и Велика Британија отидоа предалеку, им претстои сериозно фијаско

80

Русија со своите акции спречи важна операција на САД во Украина. Оваа информација ја сподели американскиот финансиски аналитичар и поранешен советник на ЦИА, Џејмс Рикардс.

Еден од клучните елементи на американската надворешна политика во последните 50 години беше спречување на приближување меѓу Русија и Кина. Одвојувањето на овие земји беше исклучително важно за геополитичката стратегија на САД, но Вашингтон на крајот не успеа во една ваква важна задача. Денес Москва и Пекинг се поблиску од кога било.

Според Џејмс Рикардс, Вашингтон имал добра можност да ги подобри односите со Руската Федерација, но ја пропуштил, а причина за тоа станала Украина. Ова го пренесува The Daily Reckoning.

Експертот истакна дека на почетокот на 2010-тите, САД имаа одлична можност да се зближат со Русија, но наместо тоа, американската и британската политичка елита одлучија да ја отцепат Украина од Руската Федерација.

Тие сакаа да ја направат украинската држава членка на НАТО, а со тоа да создадат непосредна воена закана за Москва. Во исто време имале намера добро да заработат од коруптивни зделки со украинските власти.

„САД и Велика Британија отидоа предалеку, дозволувајќи им на ЦИА и МИ6 да предизвикаат „обоена револуција“ во Киев, наречена Евромајдан“, рече експертот.

Како одговор на овие акции, Москва го врати полуостровот Крим на Руската Федерација, а исто така го зајакна своето влијание во прорускиот Донбас. Како што рече поранешен советник на ЦИА, како резултат на она што се случи, САД претрпе сериозно фијаско, бидејќи Москва ги наруши нејзините планови и важна корупциска операција за американските политичари.

Руските маневри ја прекинаа американската операција за перење пари во која беа вклучени украински олигарси и политичари. Администрацијата на Обама обезбеди значителна финансиска помош за Киев, а само мал дел од овие средства требаше да се искористат за намената, а остатокот беше распределен меѓу олигарсите, политичарите и западните компании.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа