Во источна Германија се одржаа протести против политиката на владата кон Украина

Илјадници демонстранти демонстрираа во источна Германија против енергетската политика на федералната влада и кризата во Украина, јавува ДПА, повикувајќи се на претставници на органите на редот.

„Илјадници луѓе повторно излегоа на улиците во Саксонија, Тирингија и Саксонија-Анхалт во понеделникот вечерта. Во голем број градови протестираа поради последиците од украинската криза, како што се високите цени на енергијата и политиката на федералната влада“, соопшти агенцијата.

На протестите учествуваа повеќе од 7.000 луѓе, соопшти полицијата. Демонстрациите, кои веќе традиционално се организираат во понеделник, поминаа главно во мирна атмосфера. Најголеми протести имаше во градовите Ерфурт, Магдебург и Лајпциг.

Повеќето од протестните маршеви се организирани од силите на ривалските партии Левица и АфД. Според полицијата, овој пат, неколку месеци подоцна, на улиците со своите демонстрации излегло и десничарското популистичко движење Пегида.

Во Германија деновиве зачестија протестите поради тешката состојба во енергетскиот сектор.

Околу 20.000 луѓе се собраа во саботата во Берлин и неколку други градови барајќи, меѓу другото, насочени бенефиции за луѓето со ниски приходи, замрзнување на киријата, данок на богатство и повеќе обновливи извори на енергија за да станат независни од јаглен и гас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа