Белата куќа потврди дека добила писмо од конгресменот со покана за разговори со Русија

21

Група конгресмени испрати писмо до администрацијата на американскиот претседател во кое повикува на преговори со Русија за решавање на ситуацијата во Украина.

Белата куќа го доби тоа, рече Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации на Советот за национална безбедност.

Неколку десетици членови на Претставничкиот дом му се обратија на претседателот Џо Бајден. Писмото е потпишано од претставници на либералното крило во Демократската партија, меѓу кои Џејми Раскин, Александрија Окасио-Кортез, Илхан Омар, Кори Буш и Прамила Џаипал.

Кирби нагласи дека Белата куќа го почитува гледиштето на конгресмените и нивната загриженост за она што се случува во Украина. Во исто време, тој истакна дека преговорите се невозможни без учество на Киев, кој се уште не е подготвен за нив.

Зеленски не мисли дека сега е време да преговара со господинот Путин. Ние го почитуваме тоа мислење“, рече Кирби.

Рускиот лидер минатата недела изјави дека режимот во Киев ги напуштил преговорите и продолжил со гранатирање на нови руски територии со терористички методи.

Неколку дена подоцна, по неговата посета на Казахстан, Путин истакна дека Киев донел одлука да ги забрани преговорите со Русија, „па за што да зборуваме овде“.

На почетокот на октомври, прес-секретарот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, истакна дека не постои можност за некаков договор за Украина со оглед на одбивањето на Киев да се вклучи во дијалогот, бидејќи за преговори се потребни две страни.

Како што истакна министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, Русија, во контекст на преговорите за Украина, „нема да брка никого“ и ќе разгледа само конкретни сериозни предлози.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog