Многу објекти биле нападнати од иранските беспилотни камикази беспилотни летала „Шахид-136“, кои предизвикале експлозии во близина на Киев, објавија светските публикации.

Картата ги прикажува регионите во кои е прогласена воздушна тревога.

Руските окупатори погодија една од населбите во Киевската област, наводно ова е напад од беспилотни летала камикази.

Ова во својата Телеграма го објави шефот на Киевската регионална воена управа Алексеј Кулеба, цитиран од UNIAN.

„Регион на Киев! Имаме напади на една од општините во регионот. Се верува дека станува збор за напад на беспилотни летала камикази. Спасувачите веќе работат“, рече тој.

Кулеба ги повика и да останат во засолништата до крајот на воздушната тревога, да не снимаат клипови и да не објавуваат фотографии и видеа на интернет.

Погодоците ги потврди началникот на општина Макаров Вадим Токар на Телеграм.

„Во нашата општина има хитови. Апелирам до администраторите на сите групи и канали! Не наведувајте ја точната локација на ударот, објектот и степенот на уништување. кажа.

Во 05:28 Токар пријавил нов удар во општината. Жртви и повредени нема.

Во меѓувреме, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека очекува украинските вооружени сили да продолжат со ослободување на украинската почва и во текот на зимата.

Остин ова го изјави на брифинг по состанокот на Контакт групата за одбрана на Украина (т.н. Рамштајн-6), што се одржа во Брисел, Белгија, пренесува UNIAN.

„Меѓународната заедница останува обединета и фокусирана и подготвена да направи се што е можно за да и помогне на Украина да ги заштити своите интереси и својата суверена територија“, рече Остин.

„Очекувам во текот на зимата Украина да продолжи да прави се што е можно за да ја врати својата територија и да биде ефективна на бојното поле. “, нагласува американскиот министер за одбрана.

Тој забележува дека неодамна украинските сили биле многу ефикасни на истокот и на југот на земјата бидејќи ја враќаат територијата од руската окупација.

„Можеме да очекуваме слична активност да продолжи оваа зима“, забележува Остин.

Руската војска го уништи штабот на националистичката група „Десен сектор“, како и комуникацискиот центар на полкот „Азов“ во близина на градот Запорожје.

Ова го изјави генерал-полковник Игор Конашенков, портпарол на руското Министерство за одбрана, пренесоа светските изданија.

„Штабот на „Десен сектор“ и комуникацискиот јазол на „Азов“ беа погодени во близина на градот Запорожје“, рече тој на брифинг.

Освен тоа, според генерал-потполковникот, таму биле ликвидирани два привремени пункта за странски платеници.