Кинески медиуми: Рускиот стратешки систем „РС-24“ предизвика голема врева на Запад

Рускиот стратешки ракетен систем РС-24 „Јарс“, предизвикува силни емоции на Запад. Вакви заклучоци изнесоа воени аналитичари од Кина.

Односите меѓу Русија и Западот продолжуваат да се влошуваат, а во овој контекст се зголемуваат стравувањата дека геополитичките тензии би можеле да доведат до директна воена конфронтација меѓу страните.

Според експертите од Кина, ваквото сценарио е малку веројатно и има објективна причина за тоа.

Никој во земјите на НАТО не сака да ги доведе работите во судир со Руската Федерација, во спротивно ќе мора да се занимаваат со руско стратешко оружје, како што е борбениот комплекс Јарс. Ова го пренесува кинеското издание „Соху“.

„Јарс е борбен комплекс со интерконтинентална балистичка ракета со цврсто гориво. Вториот има импресивни димензии, долга 23 метри и дијаметар од околу 3 метри. Главна карактеристика на ICBM е неговата способност да погодува цели на растојание до 12 илјади километри“, забележуваат аналитичарите.

Кинеските експерти истакнаа дека „тегли“ е исклучително значајно оружје според неговите карактеристики. Борбениот комплекс има две модификации – моја и мобилна. Последново претставува најголема опасност за непријателот, бидејќи е исклучително тешко да се одреди неговата локација.

Факт е дека во случај на нуклеарна војна, првите удари ќе бидат доставени до локациите на стратешкото оружје, а бидејќи мобилните инсталации на „Јарс“ постојано ја менуваат својата локација, потенцијалниот агресор ќе мора да се соочи со одмазднички удар во секое сценарио.

Ракетата „Јарс“ во зависност од модификацијата има 3 или 4 боеви глави со капацитет до 500 килотони секоја. Ова е повеќе од доволно за демилитаризација на која било земја.

„Не е чудно што веста за руските „Јарс“ предизвикува паника на Запад“, наведуваат кинески експерти.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа