ХАЗИН: Сè радикално се менува, еве зошто Меркел побара помирување со Русија…

Економистот и политиколог Михаил Хазин во интервју со новинарот Сергеј Мардан ја објасни избрзаната желба на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел да се помири со Русија.

За не многу добрата состојба на Западот сведочи и изјавата на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел за потребата од нормализирање на односите со Русија. Ден порано до овој заклучок дојде економистот Михаил Хазин.

Поранешниот претседател на Сојузната влада на Германија неодамна ја шокираше европската јавност со повикот за подобрување на односите со Москва. Според Меркел, во актуелните геополитички настани, изградбата на глобална безбедносна архитектура не е можна без учество на Русија. Затоа Западот ќе мора да собере храброст, да се преболи и да се откаже од политиката на конфронтација со Русија.

 

Во разговор со новинарот Сергеј Мардан, економистот Михаил Хазин ги наведе причините за реториката на Ангела Меркел. Економистот истакна дека претходникот на Олаф Шолц ги претставува таканаречените контраелити, кои се трудат да ја спречат смртта на Западот во конфронтацијата со Русија.

 

А имајќи го предвид фактот дека во последно време е забрзан процесот на економско и политичко распаѓање на Европската унија, обновувањето на односите со Москва станува приоритет на „невидливите куратори“ на Меркел.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа