Ројтерс: Неколку часа по пренасочувањето, над „Северни потоци“ е забележан американски шпионски авион.

28

Американски шпионски авион прелетал над вонредната зона на гасоводот Северен тек 2 неколку часа по инцидентот, јавува Ројтерс.

 

Авионот „П-8А Посејдон“, кој полета од Исланд, беше над Северното Море кога експлодираше гасоводот, пред да направи два круга над Полска, а потоа се упати кон Балтикот, кон областа каде што тече „Северен тек 2“. .

Американската морнарица изјавила за агенцијата дека летот не бил поврзан со експлозијата на гасоводот. Во исто време, аналитичарите кои ги проучувале податоците за летот откриле дека американските авиони се приближувале до зоната на несреќата во различни периоди.

Претходно се дозна дека, според изворот „Flightradar24“, кој ги следи летовите на авионите, во областа на последователното истекување на гас од „Северните текови“ кај островот Борнхолм, американски воени хеликоптери редовно летале во текот на септември, кружејќи со часови над водите каде што минуваат гасоводите. Пентагон одби да ги коментира овие информации.

Истекување гас на гасоводите „Северен тек“ и „Северен поток 2“ беа откриени на 26 септември одеднаш на четири места. Според операторската компанија „Норд стрим АГ“, несреќата е без преседан и невозможно е да се процени времето на поправка.

Германските и данските власти не ја отфрлија можноста за саботажа како причина за вонредната состојба. ФСБ на Русија покрена кривична пријава според „Актот на меѓународен тероризам“.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog