ПУТИН ИМЕНУВАШЕ НОВ КОМАНДАН ЗА УКРАИНА „Брутален генерал дури и според стандардите на руската армија“ (ФОТО)

15
Командантот на Воздухопловните сили (ВКС) на Руската Федерација Сергеј Суровикин е назначен за командант на Здружената група на сили во зоната на специјални операции во Украина, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Руската Федерација. , Игор Конашенков.

Сергеј Шојгу, Владимир Путин и Валери Герасимов на воените вежби Кавказ 2020.– Со одлука на министерот за одбрана на Руската Федерација, генералот на армијата Сергеј Суровикин е назначен за командант на Здружената група трупи (сили) во зоната на специјални воени операции – рече Конашенков на брифингот, пренесува Интерфакс. .

Од 24 јуни, Суровикин командуваше со Јужната група руски трупи во „зоната за специјална операција“ во Украина.

Претходно командуваше со руска група во Сирија, а учествуваше и во втората чеченска војна.

Суровикин беше назначен за командант на руските воздушни сили во ноември 2017 година.

Претходно, од октомври 2013 година, тој командуваше со трупите на Источниот воен округ.

„Тој е озлогласено корумпиран и брутален генерал дури и според стандардите на руската војска“, тврди британското Министерство за одбрана.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog